Genel

Suriye Dışişleri Bakanı:Suriye’de kimse Erdoğan ve Davutoğlu’nun Suriye halkını düşündüğüne inanmıyor

Suriye Dışişleri bakanı Welid Muallim uzun süreden sonra Suriye Devlet Televizyonunda ;

İşte Muallim’in açıklamaları ; ( Çeviri)

1) İlk kurulan hükümetin, geniş diyaloglar sonucu oluşturulmadığı eleştirileri var, biz o eleştiriyi yapanlara diyalog yolunu gösteriyoruz, gerekirse tekrar toplanır ve hükümete girmek isteyen her barış yanlısı muhalifle konuşur,sorunlarını çözeriz.

2) Bölgesel güçler, Annan’ın planına destek çıktıklarını söylediler, Fakat teröristleri silahlandırmaya ve finanse etmeye devam ettiler.Planı biz bozmadık.

3) 2 ay sonra eline silah almamış veya pişman olup silahını bırakan herkesi kapsayan büyük bir toplantı ve diyalog süreci başlatacağız. Suriye’de yaşayan her toplumu buraya davet edeceğiz. Silahların susma zamanı ve Suriyelilerin konuşma zamanıdır.

4) Her kim ki diyalog’tan kaçarsa, krizin derinleşmesine katkıda bulunur, bu sorunun tek çözümü Suriye evlatlarının diyalogundan geçer.

5) Krizin çözülmesi için her plana sadık kaldık. Annan,Ahdar Brahimi ve son olarak Cenevre anlaşması. Biz planlara sadık kalmaya devam edeceğiz, fakat terör sadık kalacak mı ? hiç sanmıyorum.

6) Cenevre anlaşmasında Beşar Esad’ın pozisyonundan uzaklaştırılması gibi bir madde yok, zaten buna sadece Suriye halkı karar verebilir.

7) Suriye’de kimse Erdoğan ve Davutoğlu’nun Suriye halkını düşündüğüne inanmıyor. Kendileri rüyada yaşayabilirler, fakat fabrikalarımızı yağmalatan, halkımızın ekmeğini çalan bu insanlar nasıl olur da biz Suriye halkını düşünüyoruz diyebilirler?

8) Amerika’ya sormak istiyorum. Binlerce kilometre uzaktan gelip Suriye’nin gerçeklerini gördüklerini sanıyorlar ? buna kim inanır?

9) Suriye’nin kuzeyine Vali atayan Erdoğan hükümeti, iyi ilişkilerimize tamamen ket vurdu. Böylece onun gerçek amacını anlamış olduk. O birileri adına ülkemizi sömürmeye çalışan bir şahıs.

10) Katar, Suriye’de ne yapmaya çalışıyor. Acaba kendi ülkelerinde bizim oluşturduğumuz diyalog ve siyasi plan’ın %10′u bile var mı ? hiç sanmıyorum.

11) Aynı zamanda bu bahsettiğim Akp hükümeti,Katar ve Suudlar; Amerika vasıtası ile teröristleri silahlandırıp, Suriye’de diyalog’un önünü kapayarak, kan dökülmesinin hızlanmasında büyük rol oynuyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı