GenelÖne ÇıkanlarSuriye Düşmanları

Suriye Dışişleri Bakanlığı: Suriye’de ki terör eylemlerinde kullanılan silahları Türk hükümeti temin ediyor

Suriye Dışişleri Bakanlığı bugün Uluslar arası Güvenlik Konseyi Başkanı ve BM Genel Sekreterine gönderdiği iki eş mektupta, Suriye’deki Kaide Örgütü (Nusra Cephesi) başta olmak üzere silahlı terör gruplarının terör eylemlerini sürdürdüğünü bildirdi.

Bakanlık, terör örgütlerinin son olarak 21 Ocak’ta Hama’ya bağlı Selemiye kentinin ortasında masum vatandaşları hedef alan korkak bir terör saldırısı gerçekleştirdiğini, bunun sonucunda aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu 32 vatandaşın şehit düştüğü ve onlarcasının yaralandığını, Selemiye Devlet Hastanesinin yıkılarak hizmet dışı kaldığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı, bu saldırının terörü reddeden, karşısında duran, kentlerinin güvenliği, evlatlarının hayatı ve mülklerini korumada kararlı davranan vatandaşlardan intikam almak amacıyla düzenlendiğine dikkat çekerek bu eylemin kentte gerçekleştirilen ilk terör eylemi olmadığının altını çizdi.

Suriye’nin dört bir yanında benzer terör saldırıları gerçekleştirildiğine işaret eden Bakanlık, terör gruplarının Dera’ya bağlı Neva kentinde bir okula saldırarak sınıfların ısıtılmasında kullanılan dizel yakıtını çaldıklarına değindi.

Dışişleri Bakanlığı, teröristlerin bu öğretim yılında eğitim ve öğretimi durdurmaması halinde Suriye’deki tüm okullara saldırma tehdidinde bulunduklarını söyleyerek terör gruplarının okulları eylemlerinin merkezine dönüştürüp çocukları saflarında kullanmak istediklerine dikkat çekti.

Terör gruplarının çocukları çirkin ve vahşi terör eylemlerinde kullanmalarının bu grupların övünç kaynağı haline geldiğini ifade eden Bakanlık, eylemlerde kullanılan çocukların görüntülerinin internet sitelerinde yayınlandığını kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı, uyrukları ve kimliklerinin olmamasıyla övünen teröristlerin Suriye’ye Türkiye başta olmak üzere bazı komşu ülkelerin sınırlarından hiçbir engelle karşılaşmadan akın ettiklerini, Türkiye hükümetinin teröristlere terör eylemlerinde ve Suriye halkına saldırılarında kullandıkları silahları temin ettiğini hatırlattı.

Terör eylemleri ve bu eylemleri destekleyenlerin terörle mücadeleye ilişkin 1373 sayılı karar dâhil Güvenlik Konseyi kararları hükmüne tabi olduğunu belirten bakanlık, bu kararın terör uygulayan hükümet ve devletlerce uygulanmamasının bu ülkelerin terörü yayma ve güvenlik konseyinin terörle mücadele çabalarını baltalama kararı aldıklarının ifadesi olduğunu beyan etti.

Dışişleri Bakanlığı, “Suriye bir kez daha Suriye’de ve dünyanın neresinde olursa olsun yapılan terör eylemlerini kınaması için Güvenlik Konseyine başvurmakta ve Güvenlik Konseyinin çalışmalarını ve sorumluluklarını yerine getirmesini engelleyen ülkelerden ne Suriye nede dünyada barış ve güvenliğe hizmet etmeyen tutumlarından vazgeçmesini istemektedir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı