Genel

Suriye Dışişleri Bakanlığı: Türkiye terör mağduru değil, terör destekçisidir

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı teröristlere desteğinden dolayı Türkiye hükümetinin Suriye’de masum kanların akıtılması ve milyonlarca Suriyelinin yaşadığı acılardan direk sorumlu olduğunu belirtti.

Bakanlık dün Birleşmiş Milletler genel sekreteri ve Güvenlik Konseyi başkanına gönderdiği eş iki mektupta; terörle mücadelede ilgili uluslar arası kararlar ve kanunların tarafsız ve ciddi bir şekilde hayata geçirilmeleri ve uymayan devletlerin uymaya zorlanmalarında BM ve Güvenlik Konseyini sorumluluklarını üstlenmelerine çağırdı.

Terör örgütlerini destekleyen devletlere karşı caydırıcı icraatların alınmasını talep eden Bakanlık; terörle mücadelenin bölgesel ve evrensel düzeyde zorunlu toplu çabalar gerektirdiğine vurgu yaptı.

Suriye’deki krizin başından beri beş yıla yakın süredir Türkiye hükümetinin Suriye ve halkına yönelik düşmancı tutumları ve entrikalarına ara vermediğine dikkat çeken Suriye dışişleri bakanlığı; tüm bu süre içinde dünyanın yüzden fazla devletinden gelip Türkiye toprakları üzerinden Suriye’ye girerek IŞİD, Nusra Cephesi, Ahrar el Şam ve Kaide terör Örgütüyle bağlantıları olan daha başka terör örgütlerin saflarına katılan teröristlere her türlü desteği temin ettiğine vurgu yaptı.

Bakanlık mektubunda Suriye hükümetinin, Türkiye hükümetinin tekfirci teröristlere desteği ve Suriye’ye yönelik komplolarını belgeleyen sayısız mektubu BM genel sekreteri ve Güvenlik Konseyi başkanına gönderdiğini hatırlattı.

Suriye’nin; Türkiye’deki rejimin kendini kurban olarak göstermesi ve nefsi müdafaa içinde olduğunu iddia etmesini kesinlikle reddettiğini ifade eden Bakanlık; tüm dünyanın söz konusu bu yönetimin, IŞİD, Nusra Cephesi ve daha başka terör örgütlere takdim ettiği desteğin nitelik ve niceliğini gayet iyi bildiğinin altını çizdi.

Suriye ordusunun ülke toprakları üzerinde 70’ten fazla radikal terör örgütüyle mücadele ettiğini belirten Bakanlık; bu radikal örgütlerin Türkiye’nin başlarında yer aldığı bölgesel ve uluslar arası belli başlı çok sayıda devlet ve tarafça desteklendiklerine dikkat çekti.

Suriye dışişleri bakanlığı BM misakının 51. Maddesinin Suriye Arap Cumhuriyetine sınır ötesinden gelen ve Türkiye rejimine ilaveten daha başka devletler tarafından desteklenen teröre karşı meşru bir hak tanıdığının altını çizdi. Böylece Erdoğan rejiminin söz konusu maddeyi kullanma hakkının bulunmadığına dikkat çeken Bakanlık; çünkü Erdoğan’ın söz ettiği terörün bizzat kendisi tarafından desteklenip ihraç edildiğine vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu