Genel

Suriye dışişleri bakanlığından ABD’li temsilcinin açıklamasına tepki

Suriye dışişleri bakanlığı, ABD’nin Suriye işleri temsilcisi James Jeffrey’in Suriye’deki mevcut durumla ilgili açıklamalarına sert tepki gösterdi.

James Jeffrey, Suriye’de döviz fiyatlarındaki dalgalanmaları ve son gelişmelerin ABD yönetiminin Suriye yönetimine uyguladığı yaptırımların bir sonucu olduğunu söylemişti.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığından resmi bir kaynak dün SANA’ya yaptığı açıklamada, James Jeffery’nin Suriye’deki mevcut durumla ilgili yaptığı açıklamalarının, Amerikan yönetimi tarafından Suriyelilerin çektiği acılarda doğrudan sorumluluğunu açıkça ortaya koyarken, yaptırımların yoğunlaştırılmasının, Suriye’ye ilan edilen savaşın diğer yüzü olduğunu belirtti.

Bu açıklamaların bir kez daha ABD’nin bölgeye ırkçı İsrail gözüyle baktığını doğrulandığını dile getiren kaynak, Jeffrey’nin bahsettiği taleplerin İsrail’in bölgeyi kontrol altına alma bağlamındaki eski ve yenilenmiş talepleri olduğuna işaret ederken, gerçek uluslararası meşruiyet ve Arap dayanışması var olduğu durumda, ABD’nin Suriye insanının yaşamını hedef aldığı için bu politikalardan sorumlu tutulması gerektiğini bildirdi.

Suriye dışişleri bakanlığı, Amerika’nın bu girişimleri karşısında uluslararası toplum ve devletlerin sessiz kalmasını da eleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu