Genel

Suriye: Dost ülkelerle ekonomi bölgesi kurulmalıdır

Suriye Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Muhammed Zafer Mhebbek dün Rusya’nın Şam Büyükelçisi Uzmatullah Kulmuhammedov ile iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri değerlendirirken, bu ilişkilerin tüm alanlarda geliştirilmesi ve derinleştirilmesi olanaklarını masaya yatırdı.

Bakan Mhebbek işadamları konseyleri, şirketler ve yatırımcıların bu ilişkileri geliştirmedeki rollerine dikkat çekerek, özel olarak Rusya, genel olarak da BRICS Grubu ülkeleri arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayacak noktalara işaret etti.

Rusya ve diğer dost ülkelerle ekonomi bölgesinin kurulması ve bu ülkelerin ulusal paralarıyla alışverişin yapılması önemine vurgu yapan Mhebbek; fuar ve daimi ticaret merkezlerinin kurulması gereğini belirtti.

Bakan Mhebbek Suriye’de Rus sanayi yatırımlarının yapılmasıyla birlikte mali, teknik, bilimsel, ekonomik ve ticari jeopolitik ikili işbirliği için ortak merkezin kurulmasını öngören anlaşmanın hayata geçirilmesi gereğinin altını çizdi.

Kendi tarafından Rus büyükelçi; ülkesinin Suriye ile muhtelif alanlardaki işbirliğini sürdürme ve bu işbirliğini muhtelif alanlara genişletme arzusunu ifade etti.

Rus Büyükelçi Kulmuhammedov; Suriye-Rusya Karma Komisyonun iki ülke arasındaki işbirliğinin geniş manşetlerini belirlemedeki rolüne dikkat çekti.

Kulmuhammedov; Rusya, Belarus ve Kazakistan’ı kapsayan Gümrük Birliği Devletleri ile Suriye arasında serbest ticaret anlaşmasının imzalanması için ortak çalışmaların önemini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı