GenelSuriye Dostları

Suriye düşmanları silah kaçakçılığında geniş bir şebeke kurmuşlar

Associated Press (AP) ABD başkanı Barack Obama idaresinin bu süreç içinde Amerika’nın bölgedeki müttefik ülkeleri aracılığı ile Suriye’deki silahlı gruplara silah kaçırılmasına açık destek verecek bir plan hazırlığında olduğunu ortaya çıkardı.

Associated Press Amerikalı yetkililerin, söz konusu planın Suriye’ye kaçırılacak silahların Suriye hükümetine düzenlenecek saldırılarda kullanılacakları ve hiç bir şekilde İsrail’i hedef almayacaklarına ilişkin garantinin sağlanmasında sözde özgür Suriye ordusu ve silahlı grupların ne kadar uygun olduklarını ortaya koyacağını ifade ettiklerini açıkladı.

Planın henüz tamamlanmadığına işaret eden Associated Press; planda Amerika’nın BM’nin yanı sıra sözde Suriye dostları grubunun toplantıları yada diğer tüm çabalarla hafif de olsa Suriye hükümetini sarsmada başarısız kaldığının ortaya çıktığını kaydetti.

Konunun yüksek hassasiyette olması nedeniyle kimliklerinin açıklanmamasını talep eden Amerikalı yetkililer; ABD’nin şu ana kadar Suriye’deki silahlı gruplara öldürücü destek sunmadığını, başka ülkelerin ise bu gruplara silah desteğinde bulunmalarıyla Amerika’nın bağımsız ve egemen olan bu ülkelerin kararlarına müdahale etmek istemediği iddiasında bulundular.

Gizli görüşmelerinde ise Amerikalı yetkililer; mevcut koşullar içinde Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye ile Suriye’deki silahlı gruplara silah temin etmeye girişmenin sorumlu bir davranış olmayacağını ifade ediyorlar.

Associated Press; gelen raporların ise, söz konusu ülkelerin ABD ile aralarındaki gizli anlaşmalar kapsamında Suriye’ye silah kaçırdıklarını ortaya koyduklarını belirtti. Türkiye’de işadamlarının Suriye’ye büyük miktarlarda silah kaçırdıklarını ifade eden Associated Press; Libya Askeri Konseyinin de Suriye’deki silahlı gruplara silah temin etme taahhüdünde bulunduğuna işaret etti.

Associated Press; Suriye’deki silahlı grupların silah kaçakçılığında Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan ve Azerbaycan’da tüccarları kapsayan geniş bir şebeke oluşturduklarını ortaya çıkardı.

Amerikalı bir istihbarat sorumlusu ise; Kaide terör örgütünün sınırlı olsa da Suriye’de kendine olanaklar bulduğunu ifade ederken, ülkede meydana gelen bir dizi saldırıdan bu örgütün sorumlu olduğunu söyledi. Ayrıca bundan hedefin daha fazla kaos yaratmak odluğunu ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı