GenelSuriye Düşmanları

Suriye düşmanları Ürdünde acil toplantı düzenliyorlar

ABD, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin genel kurmay başkanları Ürdün’de toplanacak
Suriye konulu acil toplantının Pazar günü İstanbul’da gerçekleştirilecek olan muhalefet toplantısından hemen sonra gerçekleştirilecek olması dikkat çekti.

AFP’nin aktardığı habere göre Cumartesi günü Ürdünlü bir yetkili tarafından yapılan açıklamada bir çok Batılı ve Müslüman ülkenin ordu komutanları ile Ürdün’de bir toplantı gerçekleştirileceği belirtildi.

Önümüzdeki birkaç gün içinde gerçekleştirilmesi planlanan toplantının davetini Ürdün Genel Kurmay Başkanı Mişel Muhammed el-Zeban ile ABD’nin Ürdün’de bulunan Orta Doğu merkez komutanlığı (Centcom) sorumlusu General Lloyd Austin yaptı.

Ürdün’ün resmi haber ajansında yer alan bilgiye göre, söz konusu toplantıya Amerikan genel kurmay başkanı General Martin Dempsey’in yanı sıra, Suudi Arabistan, Katar, Türkiye, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Kanada’nın da genel kurmay başkanları katılacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ürdünlü yetkili, söz konusu toplantının “bölgesel meseleler ile ilgili geniş çaplı sorunları masaya yatırmak için bir fırsat” olduğunu ve bu ülkelerin “Ürdün ile yapacakları askeri işbirliği hususunda Ürdün’ün güvenliğini tesis etme bakımından” önem arz ettiğini ifade etti.

Öte yandan muhaliflere verdiği destekle bilinen bağımsız gazeteci Alexander Page, ABD’nin Suriye büyükelçisi Robert Ford’un, Suriyeli muhaliflerle Pazar günü gerçekleştireceği toplantı öncesinde, SMDK genel başkanı Ahmet el-Cerba’nın ve ÖSO genel komutanı Selim İdris’in Obama’dan Suriye’ye müdahale talebinde bulunduklarını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu