GenelSuriye Düşmanları

Suriye düşmanlığı iliklerine kadar işlemiş olan Clinton açıkca yalanlarına devam ediyor

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton geçtiğimiz salı günü yaptığı açıklamada, “Rus savaş helikopterleri Suriye yolunda, bu durum çatışmayı trajik bir noktaya taşıyacak” demişti. Clinton’ın bu açıklamasıyla Obama yönetimi, Rusya’yı Suriye konusunda ilk kez bu kadar açık ve sert bir dille eleştirmişti.

Clinton, Moskova’yı, daha yapıcı bir yol izlemediği sürece Ortadoğu’da etkisini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağı konusunda da uyarmıştı.

New York Times gazetesi, Clinton’ın söz konusu açıklamasıyla bile bile dünyayı yanıttığını yazdı. Habere göre, Clinton, Rusya’nın Suriye’ye gönderdiği savaş helikopterlerinin, kısa bir süre önce bakım ve onarım için Suriye tarafından bu ülkeye gönderilen helikopterler olduğunu biliyordu. Ancak ABD Dışişleri Bakanı, “bakım ve onarım için dönüş yolunda olan helikopterler” bilgisini dünyadan gizleyerek, sadece Rusya’nın Suriye’ye savaş helikopterleri gönderdiği açıklamasını yaptı.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, Clinton’ın “Rusya’yı zor durumda bırakmak” için küçük bir oyun oynadığını söyledi.

ABD’li yetkili, Hillary Clinton’ın böyle bir açıklama yapmasının nedenini ise, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın en güçlü destekçisi olan Rusya’yı baskı altına almak olarak nitelendirdi.

LAVROV’DAN CEVAP

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerikalı mevkidaşı Hilary Clinton’ın gündeme getirdiği Rusya’nın, Suriye’ye saldırı helikopteri sattığı yönündeki iddiayı reddetti.

Lavrov İran’da yaptığı açıklamada, Rusya’nın uluslararası hukuku ihlal etmediğini, daha önceden imzalanan ve ödemesi yapılan sözleşmeleri tamamladığını belirterek, Suriye’ye helikopter satmadıklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu