Cinayet ve KatliamlarGenel

Suriye eğitim sektörünün kaybı 24 şehit ve 100 milyon liradır

Suriye’nin İdlib İli Eğitim Müdürü Abdülcelil el-Ahmet, asayiş güçlerinin güvenlik ve huzuru sağlaması ve ili terör gruplarından temizlemesi ardından müdürlüğün il okullarının eğitim sürecine yeniden başlaması yönünde gerekli tüm icraatları aldığını söyledi.

SANA muhabirine demeç veren el-Ahmet, eğitim sektörünün silahlı terör gruplarının sabote eylemlerinden kaynaklı 100 milyon lirayı aşan bir mali kaybı bulunduğunu, bununla birlikte 24 öğretmenin şehit olduğunu kaydetti.

İdlib ilinde 106, Eriha bölgesinde 74, Maarratulnuman bölgesinde 98, Cisreşşuğur bölgesinde 35 ve Harem bölgesinde 15 olmak üzere 328 okulun soyulduğunu ve sabote edildiğini bildiren İdlib Eğitim Müdürü, silahlı terör gruplarının 185 bilgisayar, 113 bilgisayar monitörü, 42 televizyon 62 fotokopi makinesi, 21 radyo, 34 su soğutucusu ve 24 projeksiyon cihazı, 31 video, eğitim cihazı ve telefon çaldığına işaret etti.

El-Ahmet, silahlı terör gruplarının 58 okul binasına zarar verdiğine ve içindeki araçları çaldığına değinerek bununla birlikte eğitim sektöründe çalışan muhasebecilere saldırıp memurların maaşlarını çaldığına dikkat çekti.

Eğitim Müdürü el-Ahmet, hükümetin ilde eğitim sektörüne büyük önem verdiğine işaret ederek bu yıl eğitim binalarına 888 liralık bütçe ayrıldığının altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı