Genel

Suriye ekonomisi sıkıntılara rağmen halen güçlüdür

Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Muhammed Nidal el-Şear, Suriye ekonomisinin hala güçlü olduğunu, ürünlerin fiyatlarını kontrol altına alma yolunun yerel sanayilere destek vermek, geliştirmek ve üretimi arttırmaktan geçtiğini ifade etti.

Bakan el-Şear dün gece Suriye televizyonuna verdiği mülakatta, bakanlığın bu yönde çalışmalara başladığını, bu kapsamda içe yönelerek güçlendirmeye ve ulusal sanayiyi korumaya çalıştığını söyledi.

Yerel sanayileri korumak ve ihraç ürünlerini tanıtmak amacıyla oluşturulan ekonomik ekibin çalışmalara başladığını bildiren el-Şear, ekibin gelecek vaat eden hazır ve pamuklu giyim, mefruşat, gıda, elektrik cihazları ve toplama sanayileri gibi beş sanayi sektörü belirlediğine dikkat çekti.

Ekonomi ve Ticaret Bakanı, vatandaşın katılımı, bakanlıkla teması ve çözümün bir parçası olabilmesi amacıyla yaşanan durumun bir parçasını oluşturmasının önemine işaret ederek hükümetin tüm sorunlara tek başına mutlak çözümler bulmasının mümkün olmadığının altını çizdi.

Özel sektörün durumunun inceleneceğini, fabrika sahiplerine göre değil ulusal ve vatanın ihtiyaçlarına göre kriterler belirleneceğini belirterek fiyatlardaki artışın nedenini uluslararası düzeydeki artışa bağladı.

Bakan el-Şear, bazı maddelerdeki fiyat artışlarının piyasaların gelecekte istikrarlı olmayacağı endişesinden kaynaklandığını, diğer yandan bazı tüccarların ürünleri nedensiz olarak tekellerine geçirdiklerini dile getirdi.

Bazı ürün fiyatlarının istikrarını korurken serbest ticaret anlaşmasının iptal edilmesi ve ithal edilen ürünlere uygulanan gümrük harcının arttırılması nedeniyle Türkiye’den ithal edilen malların fiyatlarında artış gözlendiğine değindi.

Bakan el-Şear, fiyatların artışını pek çok unsurun etkilediğine dikkat çekerek bu nedenlerin arasında normal fiyatıyla satılmayan mazottaki tekelcilik ve bazı tüccarların açgözlülüğünün yer aldığına dikkat çekti.

Bakanlığın fiyatları kontrol altına almak amacıyla çaba gösterdiğini ekledi.
Ekonomi ve Ticaret Bakanı, ekonominin gücünün liranın dövizin karşısındaki değeriyle değil üretim gücüyle ölçüldüğünü söyleyerek geçtiğimiz dönemde Suriye hükümetinin döviz rezerviyle ilgilendiğini, Suriye lirasının dolar karşısındaki değerine önem vermediğini ifade etti.

El-Şear, “yeni bir çizgi belirledik. O da merkez bankasının rolünü özel sektörü finanse etmek değil devletin savunma gibi temel meselelerini destekleme olarak belirledik” diyerek hükümetin merkez bankasının ithalat finansmanını azaltmasına ilişkin kararına işaret etti.

Dış ticaret, yatırımın kaderi, krizin yansımaları ve ekonomiye verdiği zararlar konusunda ise el-Şear, zararın olumsuz ve büyük olduğunu, zararın fabrikaların alt yapı fiyatlarından başlayarak genel olduğunu, buna tüccarın, sanayicinin ve vatandaşın psikolojik durumunun eklenebileceğini dile getirdi.

Krizin daha güçlü şekilde aşılması amacıyla hesapların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine vurgu yapan el-Şear, içten güçlenmek için tüm unsurların mevcut olduğunun altını çizdi.

Ekonomi ve Ticaret Bakanı, şu an gıda ürünleri ve vatandaşın temel ihtiyaçlarının makul fiyatlarla muhafaza edilmesi ve gıda güvenliğinin sağlanmasına ağırlık verildiğini beyan etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı