Genel

Suriye: Esir Ebu Hamadiye’nin şehit düşmesinin tüm sorumluluğu işgalci İsrail’e aittir

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak; Bakanlığın Filistinli Direnişçi Meysere Ebu Hamadiye’nin kötü sağlık durumuna rağmen İsrail otoritelerinin tıbbi tedaviye izin vermemesiyle işgal cezaevlerinde tasfiye edilmesini en keskin ibarelerle kınadığını belirtti.

Kaynak; Suriye’nin esir Ebu Hamadiye’nin şehit düşmesinin tüm sorumluluğunu işgalci İsrail otoritelerine yüklediğini belirtirken, şehidin ailesiyle tam dayanışmasını ifade etti.

Bakanlık kaynağı aynı zamanda Suriye’nin; işgal altındaki tüm topraklarını geri alması ve meşru haklarına kavuşmasında Filistin halkıyla tam dayanışmasının altını bir kez daha vurguladı.

Ebu Hamadiye’nin işgal cezaevlerinde şehit düşmesinin uluslararası kanunlar ve insan haklarına ihlalleriyle dolup taşan İsrail’in sicilinde yeni bir cinayet niteliği taşıdığını belirten kaynak; Suriye’nin BM’den İsrail’in tüm bu ihlallerine sınır koymada üstüne düşen sorumluluğu üstlenmesiyle birlikte acil müdahalede bulunmasını talep ettiğini vurguladı.

Kaynak Suriye’nin; işgalci İsrail’in cezaevlerinde bulunan Suriyeli, Filistinli ve tüm Arap esirlerin yaşamlarının korunması amacıyla özel çabaların harcanmasına çağrı yaptığını belirtti.

Ülkenin maruz kaldığı hırçın savaş ve terör eylemlerinin Suriye’nin dikkatini Arapların temel davası olan İsrail işgaline karşı direnme davasından saptırmasının mümkün olmadığına vurgu yapan kaynak; Suriye’nin direnişe ve Filistin davasına desteğini sürdürme azim ve kararlılığında olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı