Genel

Suriye Gazeteciler Birliği, ABD’nin basına yaptırım kararını kınadı

Suriye Gazeteciler Birliği, ABD Hazine Bakanlığının Radyo ve Televizyon Kurumuna yönelik kararını ve ABD’li vatandaşların bu basın kurumuyla ilişki kurmasını engellemesini şiddetle kınadı.

Birlik bugün yayınladığı bildiride, bu icraatın ABD’nin ifade ve düşünce özgürlüğüne ilişki iddialarıyla çeliştiğini belirterek aynı zamanda uluslar arası kararlara, basın ve özgürlük ve haklarına aykırılık teşkil ettiğine işaret etti.

Bu kararın Suriye Arap Televizyonunun Suriye halkını savunan ulusal bir kanal olduğunu kanıtladığına dikkat çekilen bildiride, Suriye televizyonunun yaşanan gerçek olayları aktarma ve dezenformasyon kanallarının yalanlarını ifşa etmekte önemli bir rol oynadığını altı çizildi.

Gazeteciler Birliği ayrıca, Arap Gazeteciler Birliği ve Uluslar arası Gazeteciler Birliğine gönderdiği mektupta, iki birliğe ABD yönetiminin kötü niyetlerine karşı ahlaki ve mesleki sorumluluklarını yüklenme çağrısında bulundu.

Bununla birlikte Gazeteciler Birliği Başkanı Uluslar arası Gazeteciler Birliği Başkanına gönderdiği mektupta, bazı yabancı gazetecilerin Suriye’ye yasa dışı yollarla Lübnan ve Türkiye sınırından sızarak ya da insani örgütleri kullanarak geçtiğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı