GenelYalan ve İftiralar

Suriye güvenlik güçlerinin hastaneyi bastıkları doğru değildir

Suriye Sağlık Bakanlığı bugün; Katarlı Cezire televizyon kanalı ve ardından Suriye’ye karşı medya savaşında ortak olan medya kanallarının; güvenlik güçlerinin Rakka Devlet Hastanesini bastıkları ve hastanede bulunan bir çok yaralıyı tutukladıklarına ilişkin yayınladıkları haberlerin aslı gerçeği olmadığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı bugün yayınladığı bildiride Suriye’yi devlet ve halk olarak hedef alan bu medya kanallarının yayınladıkları bu haberlerin gerçeği tam olarak saptırma, kamuoyunu aldatma, inanların akıllarıyla alay etme ve şiddete provokasyon niteliği taşıdığını belirtti.

Meslek ahlakı ve profesyonellikten tamamen uzak bu dezenformasyondan amacın vatandaşların duygularıyla oynama olduğuna işaret eden Bakanlık; ayrıca Suriye’deki hizmet kurumlarına karşı körükleme ve tüm vatandaşlara ücretsiz olarak hizmet sunan sağlık sektörünü sabote etme hedefi taşıdığına dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı bildirisinde; dezenformasyon, iftira ve yalanlarının kanıtlı olarak ortaya çıkmasıyla bu kanalların Suriye ve halkına karşı provokasyonunu sürdürmesini garipsediğini ifade ederken, tüm uluslararası kurum ve örgütlerden gayrı ahlaki olan bu maskaralığı kınamalarını talep etti.

Sağlık hizmetleri ve sektörünün insani bir özellik taşımasıyla politika, dezenformasyon ve medya savaşından uzak olması gereğine dikkat çeken Sağlık Bakanlığı, Suriye düşmanlarının iflas etmeleriyle ne insani ne de ahlaki değerleri tanımamalarından duyduğu esefi ifade etti.

Sağlık Bakanlığı Rakka Kentindeki Devlet Hastanesinin ildeki diğer tüm hastaneler gibi her türlü sağlık hizmetini normal bir şekilde sürdürdüğüne vurgu yaparak, uluslararası insani ve sağlık kurumlarını Suriye’de özellikle sağlık sektörü olmak üzere dezenformasyona kulak vermeden haberlerden kendileri emin olmalarına çağırdı.

Hama kentinde resmi bir kaynak; kentin normal ve sakin bir gün yaşadığını belirterek bir kısım medya kanallarında Hama Kentine ilişkin yayınlanan haberlerin aslı gerçeği olmadığını belirtti.

Kaynak Suriyeli kanların akıtılmasında ortak olan, provokatör ve dezenformasyon kanalların Hama’da patlamaların meydana geldiği ve çatışmaların yaşandığına ilişkin verdiği haberlerin Suriye ve halkını hedef alan medya savaşı çerçevesinde geldiğini söyledi.

Aynı kaynak Hamalı vatandaşların normal ve sakin bir şekilde kent camileri ve mescitlerinde Cuma namazlarını kıldıklarını ve ardından günlük yaşamlarına yöneldiklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı