Genel

Suriye halk meclisi seçimlerinde kazanan adayların isimleri açıklandı

Suriye Seçim Yüksek Komisyonu dün; yeni anayasa gölgesinde 7 Mayıs Pazartesi günü düzenlenen Halk Meclisi 1. Yasama Dönemi Milletvekilleri seçimlerinin sonuçlarını ilan etti.

Seçim Yüksek Komisyonu Halef el-Azzavi dün Şam’ın Mezze Semtindeki Adalet Sarayında düzenlenen basın konferansında yaptığı açıklamada; Halk Meclisi seçimlerinin yeni anayasa ve 2011/101 sayılı yeni genel seçimler kanunu doğrultusunda yapıldığını belirtti.

Azzavi; Suriye halkının Halk Meclisindeki temsilcilerini seçme hakkını kullandığını ve ulusal sorumluluğunu yerine getirdiğini ifade ederek demokratik, özgür, şeffaf, dürüst ve duyarlı bir ortam içinde yüksek düzeyde bir bilinç sergilendiğini belirtti.

Yedi Mayıs tarihinde yapılan seçimlerin yönetimin halkın mülkü olduğu temelinde anayasa ve kanunlara uygun bir şekilde direk ve gizli olarak yapıldığını ifade eden Azzavi; Seçim Yüksek Komisyonu ve tüm illerdeki seçim dairelerinde bulunan yan yargı komiteleri tarafından seçimlerin bağımsızı, tarafsız ve dürüst bir şekilde yargı tarafından denetlendiğinin altını çizdi. Azzavi; yargı komitelerinin devletin hiç bir kurumuyla bağlantısı olmayan tamamen bağımsız komitelerden ibaret olduklarına dikkat çekti.

Seçimlere yapılan tirazlar konusunda Azzavi; yargı komitelerinin takdim edilen tüm itirazları ciddiyetle incelediğini ifade ederek, genel seçimler kanununun ihlal edildiği bir kısım seçim merkezlerinde seçimlerin yeniden yapıldığına işaret edip sonuçların ilanındaki gecikmenin de bundan kaynaklandığını belirtti.

Azzavi; seçim sürecinin yolunda ve normal bir şekilde seyir ettiğini, halkın tüm bileşenleri ve kesimlerinin katılımıyla gerçekleştiğini söyledi.

Seçimlerde kadının Suriye toplumundaki önemli yeri ve misyonunun yansıtıldığına işaret eden Azzavi; vatan ve geleceğini yapılandırmada kadının üstüne düşen misyonu en iyi şekilde üstlendiğini, bunun sonucunda da 30 kadının meclise girmeyi başardıklarını açıkladı.

Seçim Yüksek Komisyonu yurtdışında olanlar ve seçme hakkına sahip olmayanların çıkarılması ardından toplam seçmen sayısının 10 milyon 118 bin 519 seçmen olduğunu belirterek; Halk Meclisi seçimlerine yüzde 51.26 oranla 5 milyon 186 bin 957 seçmenin katıldığını açıkladı.

Seçimlerde yeterli oy alarak Halk Meclisine üye olmaya hak kazanan adayları kutlayan Seçim Yüksek Komisyonu kazanan adayların omuzladıkları ulusal sorumlulukları yerine getirmede başarılı olmalarını temenni ederek Halk Meclisine girecek kadar oy alamayan adaylara vatanı sahiplenme, demokrasiyi güçlendirme ve vatana hizmet etme arzularından dolayı teşekkürlerini sundu.

Bu arada 7 Mayıs Pazartesi günü yapılan seçimlere Suriye’de bulunan çok sayıda siyasi partinin yanında halkın muhtelif kesimlerini ve bileşenlerini temsil eden bağımsız adaylar katılmışlardı. Ülkede bulunan eski siyasi partilerin yanında yeni siyasi partiler kanunu kapsamında teşkil edilen yeni partilerin de katıldıkları seçimde bir kısım partiler koalisyon listeleriyle seçimlere girdiler.

Halk Meclisinde 250 sandalye bulunmasıyla bunların 123’ü halkın işçi ve çiftçi kesimini (A Sektörü), geri kalanı ise halkın diğer kesimlerini (B Sektörü) temsil ediyor.

Seçimlerin doğruluğuna ilişkin şüpheler ve seçimleri kazanamayan adayların itirazda bulunacakları ve genç adayların sayısı konusundaki soruyu yanıtlayan Azzavi, “yaş kimin genç ya da yaşlı olduğunu belirlemez. Seçilen milletvekillerinin çalışmaları ve faaliyetleri bu yönü belirleyecektir” dedi.

Seçilemeyen adayların itirazı konusunda ise, söz konusu itirazların Seçim Yüksek Komisyonuna değil seçim merkezlerindeki yan komisyonları sunulacağını ve yan komisyonların üç gün içinde gerekli kararı alacağını söyledi.

Azzavi, yan komisyonlara çok sayıda itiraz dilekçesinin sunulduğunu, komisyonların bu dilekçeleri tarafsızca ve objektif olarak ele alıp bazı seçim bölgelerinde seçimleri tekrar düzenlediğini ifade etti.

Haseke ilindeki seçimler konusunda koparılan yaygara ve Ayn el-Fiyce seçim merkezinde tekrarlanan seçim sonuçlarının açıklanmamasına ilişkin soruya cevaben Azzavi, Haseke’deki bazı seçim merkezlerinde seçimlerin tekrar düzenlendiğine, seçimlerin yan yargı komisyonları tarafından bağımsız şekilde denetlendiğine işaret ederek seçimlerin şeffaflıkla düzenlendiğini ve seçmenin oyunu özgürce kullandığını kaydetti.

Seçim Yüksek Komisyonu Başkanı, illerdeki yan komisyonlardan sürekli bilgi aldıklarını bildirerek seçim sonuçlarının acilen yayınlanmasından çok doğruluğu, şeffaflığı ve tarafsızlığıyla ilgilendiklerini kaydetti.

Komisyonun adayların nitelikleri, siyasi eğilimleri ve ittifaklarına bakmadan tüm adayları aynı düzeyde değerlendirdiğine, seçim kanununun tüm Suriye’de aynı olduğuna işaret eden Azzavi, Halk Meclisinin tüm Suriye’yi temsil eden tek bir blok olduğunu, kazanan milletvekilinin tüm halkı temsil ettiğini kaydetti.

Azzavi, İdlib, Homs, Homs Kırsalı, Dera ve Şam Kırsalında seçime katılım oranı konusunda illerdeki yan komisyonlardan yada seçim merkezinden bilgi alınabileceğine dikkat çekti.

Seçim Yüksek Komisyonu Başkanı, Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın 15 gün içinde seçimleri kazanan adayları Halk Meclisinin ilk oturumuna katılmaya çağıran bir yasama kararı çıkaracağını bildirerek Seçim Yüksek Komisyonunun görev süresinin 4 yıl olduğunun ve görevinin sonlandırılamayacağının altını çizdi.

Seçim Yüksek Komisyonu Başkanı Azzavi basın konferansında kazanan adayların listesini okudu. İlan edilen listeye göre:

1) Şam İli Seçim Dairesi:

A Sektörü:

1 – Muhammed Ammar Saati

2 – Muhammed İzzet Arabi Katibi

3 – Macide Ktayt

4 – Müna Sükkar

5 – Atıf Zeybak

6 – Vefa Halife

7 – Cemal Kadiri

8 – Ömer Ose

9 – Şerif Şhade

10 – Muhammed Ekrem Aclavi

B Sektörü:

1 – Halid el-Abbud

2 – Halil Meşhediye

3 – Hanin Nimr

4 – Fayiz el-Sayiğ

5 – Ammar Bekdaş

6 – Nadir Bieyra

7 – Hezar el-Dıkr

8 – Yusuf Asaad

9 – Necmeddin Şemdin

10 – Muhammed Suphi Ebu el-Şamat

11 – Muhammed Cihad Lahham

12 – Muhammed Amir Kabbani

13 –Muhammed Hamşo

14 – Kadri Cemil

15 – Ahmet Nureddin Şlaş

16 – Ahmet Küzberi

17 – Samir el-Dibs

18 – Mariye Saade

19 – Vail el-Ğabra

2) Şam Çevre Kent Seçim Dairesi:

A Sektörü:

1 – Corc Amatomyos Nahla

2 – Nebil Diyb Derviş

3 – Musab el-Halebi

4 – Corcina Yusuf Rızk

5 – Muhammed Bheyt

6 – Nezih Raşid Abbud

7 – Reca el-Neal

8 – Kemel Mustafa Uksima

9 – Ali el-Şeyh

10 – Muhammed Hayr Casim el-Nadir

B Sektörü:

1 – Halil Ahmet Halid

2 – Abdülaziz Muhammed Urayda

3 – Muhammed Ahmet Abdülnebi

4 – Mustafa Leyla

5 – Ziyad Şaban Sükkari

6 – Mustafa Hammud

7 – Muhammed Şhade el-Said

8 – Halid Muhammed Kerbuc

9 – Mahmut Diyab

3) Homs İli Seçim Dairesi:

A Sektörü:

1 – İyyad İbrahim Süleyman

2 – Cemal Ahmet Rabia

3 – Şaban Abdo el-Hasan

4 – Raif Abdullah el-Hasan

5 – Fadiya Yusuf Diyb

6 – Umeyma Süleyman Haddur

7 – Saci Yunus Tama

8 – Sena Nimet Ebuzeyd

9 –Meşal Muhammed el-Hammud

10 – Züheyr Ahmet Tarraf

11 – Muhammed Diyb Muhammed el-Halid el-Yusuf

B Sektörü:

1 – İlyas Matanyos Şahin

2 – İbrahim Mustafa el-Mahmut

3 – Muhammed Abdülaziz el-Şami

4 – Nadiya Muhammed Edib Küseybi

5 – Abdülaziz Trad el-Mulhim

6 – Abdülkadir Muhammed el-Caud

7 – Abdülmuti Muhamemd Muşlib

8 – Mahir Abdülkadir el-Cace

9 – Vail Ahmet Mulhim

10 – Bedi Burhan el-Durubi

11- Abdo Abbas el-Necib

12 – Muhammed Züheyr Abdüllatif Ğannum

4) Hama İli Seçim Dairesi:

A Sektörü:

1 – Ğada Muhammed İbrahim

2 – Nevres Mustafa el-Emir Merza

3 – Hamid Ali İbrahim

4 – Abdülkerim Ahmet el-Sebsebi

5 – Abdürrahman Yusuf Ezkahi

6 – Nizar İsmail Musa

7 – Bilal Hasan Diyb

8 – Mahir Mahfuz Kavurma

9 – Muhammed Diyab el-Ğadda

10 – Ali İsmail el-Şeyh Haydar

11 – Yaser Mustafa el-Bakir

12 – Basim Ali İbrahim

13 – Ali Faris Rüstüm

B Sektörü:

1 – Muhsin Mahmut Gazi

2 – Beşşar Abdülkadir Cneyd

3 – Selam Abdülkadir Sunkur

4 – Eyman Muhammed Melenda

5 – Mahmut Abdülhamit Cuhadar

6 – Muhammed Vail Beşşar Ecniyd

7 – Ekrem Avad Halil

8 – Ekrem Adnan Havvaş

9 – Veris Fayyad el-Yunus

5) Halep İli Seçim Dairesi:

A Sektörü:

1 – Muhammed Baha Ahmet Badencki

2 – Necla Muhammed Velid Hafız

3 – İman Ömer Babili

4 – Kifah Sadeddin Lebabidi

5 – Muhammed Abbas Hasan Rıza Türkmani

6 – Mahir Muhammed Hayyata

7 – Muhammed Muhammed Enes el-Şami

B Sektörü:

1 – Abdülmunim Halil el-Savva

2 – Abdullah Ahmet Keyroz

3 – faysal Abdülkadir Azzuz

4 – Ömer Mustafa Hallak

5 – Süheyl Nafi Ferah

6 – Cemal Muhammed İyd Hassani

7 – Muhammed mervan Muhammed Ulebi

8 – Al Hasan Muhammed Şaban Berri

9 – Mahir Abdülhafiz Haccar

10 – Buşr Riyad Velid Yazıcı

11- Butros Yusuf Mercane

12 – Ahmet Mustafa Creyh

13 – Muhammed Ahmet Sahriyc

6) Halep Kırsal Bölgeleri Seçim Dairesi:

A Sektörü:

1 – Ali el-Abd Mahmut el-Sattuf

2 – Hasan Kemal Hıllo

3 – Ali Muhammed el-Bış

4 – İyd Halil el-Hellavi

5 – Ahmet Salih İbrahim

6 – Hüseyin Ahmet Hassun

7 – Abdullah Emin el-Hamad

8 – Hüseyin Casim Ali Hamad

9 – Main Muhammed Assaf

10 – Meri Hassun el-Tume

11 – Mustafa Ahmet el-Cadir

12 – Kasım Muhammed Hasan

13 – Muhammed Hayr Diyab el-Maşi

14 – Fehmi Muhammed Hasan

15 – Akil Hamadeyn İbrahim

16 – Abdullah İbrahim Şlaş

17 – Cemaleddin Salih Abdo

B Sektörü:

1 – Aliye Ahmet Velid Kabbani

2 – Şemseddin Halef el-Şeddad

3 – İhlas Ahmet Bedvi

4 – Şahin Nesan Nesan

5 – Abdullah Sellum Abdullah

6 – İbrahim Said Hac Muhammed

7 – Mustafa Ammar Şerif Keoş

8 – Muhammed Adnan Arbo

9 – Muhammed Fadi Ahmet el-Keran

10 – Ömer Mahmut Hüseyin el-Hamdo

11 – İsmail el-Hasan İbrahim el-Rebi

12 – Muhammed Salih Diyab el-Maşi

13 – Mucib el-Rahman Musa el-Denden

14 – Ahmet Ali Hüseyin el-Hamra

15 – Nasır Muhammed Ali el-Hac Cüneyd

7) İdlib İli Seçim Dairesi:

A Sektörü:

1 – Nahid Ali el-Muallim

2 – Suphi Ahmet İbrahim el-Abdullah

3 – Ahmet Diyb Muhammed Kababni

4 – Ahmet Muhammed el-Ferec

5 – Fatima Muhammed Beşir Hamis

6 – Ğassan Ahmet Lutfi el-Kanatiri

7 – Zekvan Muhammed Hasib Asi

8 – Ahmet Muhammed el-Mübarek

9 – Abdo Muhammed Allo

10 – faysal Muhammed Mahmut

11 – Ahmet el-Hasan Hasan el-Halef el-Hilal

12 – Muhammed Muti Abdürrahman Müeyyed

B Sektörü:

1 – Abdülvahed Muhammed Razzuk

2 – Safvan Muhammed Kurabi

3 – Abdürrezzak Abdürrahman Kutayni

4 – Muhammed Hüseyin Rağıb el-Hüseyin

5 – Muhammed Riyad Salih Hasri

6 – Sevsen Muhammed Sati Seyid Vehbe

Lazkiye ili
A Sektörü:

1 – Ammar Bedi el-Esad

2 – Vefa Said Mualla

3 – Nedim Ahmet Mansura

4 – Semir İbrahim el-Hatib

5 – Sadullah Muhammed Nur Safiye

6 – Muhammed Abdullah Uceyl

7 – Feyha Ali Tarife

8 – Fevvaz Behcet Nassur

9 – Bedi Ali Sakkur

B Sektörü:

1 – Meysa Muhammed Salih

2 – Nebhan Hasan İsa

3 – Muhammed Hasan Bilal

4 – Eyham Necdet Creyküs

5 – Ali Cemil Muhammed

6 – Kamil Sait Zentut

7 – İskender Curcos Crada

8 – Ali Bessam Mahluf

9) Tartus İli Seçim Dairesi:

A Sektörü:

1 – Semir Muhammed Cevhara

2 – Sabah Mahmut Ahmet

3 – Maha Hasan el-Ömer

4 – Muhammed Abdullah Vahhud

5 – Basil Selman İsa

6 – Süheyl Selam Hızır

B Sektörü:

1 – İsam Ali Halil

2 – Rami Muhammed Salih

3 – Toni Aziz Hanna

4 – Yusuf Muhammed Asaad

5 – Ali Yusuf Nedda

6 – Mahmut Ali Bilal Bilal

7 – Hızır Muhammed Hüseyin

10) Rakka İli Seçim Dairesi:

A Sektörü:

1 – Maha Muhammed Ali el-Uceyli

2 – Hızır Musa Salih

3 – Abdülhekim Hassun el-Musa

4 – Halil İbrahim el-Keşşa

B Sektörü:

1 – Ahmet Matar el-Hmeydi

2 – Abdülaziz İsa el-İsa

3 – Kasım Muhammed Matar

4 – İmad halef Hacı Muhammed

11) Deyrezzor İli Seçim Dairesi:

A Sektörü:

1 – Türki Muhammed el-Zayed el-Mustafa

2 – Burhan Abdülcebbar el-Abdülvehhab

3 – İbtisam Muhammed Sait el-Dibs

4 – Abdüsselam Muhammed Raşid el-Dahmuş

5 – Main Subhi el-Abbud

6 – Muhanna Faysal Şeyh Fayyad el-Nasır

7 – Necm Abdullah el-Abdullah

8 – Casim Muhammed el-Bedir

B Sektörü:

1 – Muchim Cebrin İbrahim el-Sehu

2 – Asaad hamada el-Muhammed

3 – Bender Muhammed el-Dayf

4 – Dırıi meyzer el-Dendel

5 – Riyad Osman el-Abdullah

6 – Riyad Bender el-İsa

12) Haseke İli Seçim Dairesi:

A Sektörü:

1 – Hamid İbrahim el-Casim

2 – Abbud İsa el-Şevvah

3 – Sattam Cedan el-Dendah

4 – Adnan Muhammed Süleyman

5 – Sait Davut İliya

6 – Hammad Abbud el-Saud

7 – Ketrin Mişel Diyb

8 – Alauddin Hamad el-Hamad

B Sektörü:

1 – Halid Sıtm el-Atiye

2 – Hammuda Yusuf Sabbağ

3 – Abdürrahman Yusuf İsa

4 – Hüseyin Casim el-Muhammed

5 – Muhammed Abdürrezzak el-Tai

6 – Muhammed Hulu el-Hulu

13) Dera İli Seçim Dairesi:

A Sektörü:

1 – Vefa Yusuf el-Avda

2 – Velid Muhammed el-Salih

3 – Mhamut Halil el-Hariri

4 – Velid Muhammed el-Zoubi

5 – Teysir Ersan el-Cuğayni

B Sektörü:

1 – Fevvaz Hüseyin el-Şera

2 – Nidal Adnan el-Fteyh

3 – Şükriye Muhammed Emin Mehamid

4 – Faysal Şakir el-Huri

5 – Muhammed Ali el-Hubi

14) Süveyda İli Seçim Dairesi:

A Sektörü:

1 – Erkan Selman el-Şufi

2 – Şamih Salim Saliha

3 – Hammud Ali Hayr

4 – Yahya Nevvaf Amir

B Sektörü:

1 – Velid Fazıl Ebu Aseli

2 – Erkan Acud Nasır

15) Kunaytra İli Seçim Dairesi:

A Sektörü:

1 – Hena Avad el-Seyyid

2 – Muhiddin Ahmet İbrahim

3 – Refat Yusuf Hüseyin

B Sektörü:

1 – Şeyh Salih Şahir el-Tahhan el-Nueymi

2 – Tarık Zeyd el-Affaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı