Genel

Suriye halkı halk meclisi seçimlerinden umutludur

Suriyeliler önümüzdeki ayın 7’sinde, 2011 yılında yayımlanan seçimler kanunu ve geçtiğimiz Şubat ayında onaylanan yeni anayasayla belirlenen, Halk Meclisindeki temsilcilerini seçme haklarını kullanmak amacıyla seçim merkezlerine yönelecekler.

Farklı kesimlerden oluşan Suriye halkının tümü yeni meclisin çok partili sürecin ışığında hükümeti denetlemekle birlikte, ulusal birliği, çok kültürlülük, kamu özgürlükleri, insan hakları, sosyal adalet, fırsat eşitliği ve kanun egemenliği gibi değerleri koruma misyonunu başarıyla yerine getireceğini umut ediyor.

Yüksek öğretim alanında görev yapmakta olan öğretim görevlileri ve akademisyenlerin birçoğu seçimlerden sonra kurulacak halk meclisinin kanunları ülkenin yaşamakta olduğu gelişime uyacak, bilimin gelişmesine hizmet edecek ve genç neslin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzeltilmesi ve şekillendirilmesi gerektiğini düşündüklerini dile getirdiler.

Şam Üniversitesi Hukuk Fakültesi Cezai Hukuk Bölümü Öğretim Görevlisi İsa Mahhul; gelecek halk meclisinin parlamentonun gerçek denetleyicisi olmasını ve misyonunun kanunları onaylamakla sınırlı kalmamasını temenni ettiğini dile getirdi.

Mahhul; halk meclisinin önümüzdeki süreçte kanun onaylama misyonuyla sınırlı kalmaması ve hükümetin çalışmalarını yakından denetleme misyonunu aktifleştirmesi gereğini vurguladı.

Şam Üniversitesi Rektörü Açık Öğretimden Sorumlu Yardımcısı Eymen Ebu el-Ayyal; gelecek süreçte şekillenecek halk meclisinin şahsi çıkar ve kazanç sağlamaktan uzak durarak seçim programlarına yansıyan vaatlerini yerine getirmeye çalışması gerektiğini beyan etti.

Şam Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Kanun Bölümü Öğretim Görevlisi Ali el-Casim; halk meclisinin şu anki haliyle hiçbir şey yapmasının mümkün olmadığına işaret ederek gelecek halk meclisinden önceki meclislerden çok daha fazla beklenti olduğunu dile getirdi.

Şam Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Kanun Bölümü Öğretim Görevlisi Kinda el-Şammat; gelecek günlerde seçimlerle kurulacak halk meclisinin bilimsel çalışmaları daha fazla desteklemesini temenni ettiğini dile getirerek yüksek öğretimle ilgili alınacak kararların sağlıklı ve doğru verilere dayanarak alınmasını umut ettiğini aktardı.

Şam Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Halit Celbuni; toplumda seçim bilincini geliştirmek gerektiğine işaret ederek önümüzdeki seçimle işbaşına gelecek halk meclisi üyelerinin seçmenlerle olan diyalog ve iletişimlerini sürdürerek taleplerini gerçekleştirmeye çalışmalarını temenni ettiğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu