Genel

Suriye halkı reform süreci ve terörle mücadele etmede kararlıdır

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad, Ukrayna Parlamentosunda Suriye – Ukrayna Dostluk Grubu Başkanı Alla Aleksandrovska ve ona eşlik eden heyetle bir araya geldi.

Suriye sahasındaki gündem konuların ele alındığı görüşmede Ukraynalı heyet üyeleri; maruz kaldığı hırçın dış baskılar karşısında Suriye ile dayanışmalarını ifade ederek, Suriye’de istikrarı sarsmanın bölge ve tüm dünyanın istikrarını sarsabileceğine dikkat çektiler.

Heyet üyeleri Suriye’de cereyan eden reformlara desteklerini ifade ederek Suriye’ye bulundukları ziyaret süresince tanık oldukları gerçekleri Ukrayna kamuoyuna olduğu gibi aktarma azminde olduklarını belirttiler. Ziyaretlerinde gerçekleri olduğu gibi görme fırsatı bulduklarını ifade eden heyet üyeleri, Suriye ve halkının maruz kaldığı dezenformasyon ve gerçekleri çarpıtma hamlesinin hacmini daha iyi idrak ettiklerini söylediler.

Kendi tarafından Cumhurbaşkanı el-Esad; Suriye’nin maruz kaldığı baskı, dayatma ve planların; Suriye’nin misyonunu ve istikrarını sabote etme amacı taşıyan daha önceki girişimlerin tekrarı olduğunu belirtti. Her hangi bir devletin temel gücünün halkının desteğinden kaynaklandığına vurgu yapan el-Esad; daha önce de iradesi ve bilinciyle dış planları çökerten Suriye halkının şimdi de vatanını korumakla birlikte yenilenen Suriye’yi yapılandırma gücüne sahip olduğunu yeninden kanıtladığının altını çizdi.

El-Esad; Suriye halkının bir yandan reform sürecine tutunma diğer yandan da dış destekli terörle mücadele etmede ısrarlı olduğunu belirtti.

Görüşmede iki taraf iki dost ülke arasındaki ilişkileri özellikle halk düzeyinde olmak üzere muhtelif alanlarda genişletme ve geliştirme gereğine vurgu yaptılar.

Görüşmeye Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban katıldı.

Aynı çerçeve altında Halk Meclisi Başkanı Mahut el-Ebraş Aleksandrovska ile bir araya gelerek; Suriye’nin devlet ve halk olarak maruz kaldığı ekonomik, medyatik ve politik saldırılara ışık tuttu.

Halk Meclisiyle görüşmesinin ardından basına açıklama yapan Aleksandrovska; Suriye halkının yönetimine ve reform sürecine sıkı bir şekilde tutunduğunu görmeleri ardından Cumhurbaşkanı el-Esad ile görüşmesinde bir dizi ciddi konuyu tartıştıklarını söyledi.

Aleksandrovska; Suriye’deki güvenlik ve istikrarın sadece bölgeyi değil, aynı zamanda tüm dünya ülkelerini etkileyeceğini belirtti.

Temelde kriz olarak adlandırmanın mümkün olmadığı Suriye’deki durumlarda çözümün mutlak bir şekilde siyasi olması gerektiğine vurgu yapan Aleksandrovska; çözümün silah aracılığı ile diyalog aracılığı ile barışçıl olmasının gerektiğine dikkat çekti.

Aleksandrovska; Suriye’deki her şeyin iyi olacağını ifade ederken, durumların kısa bir süre içinde düzelmesi umutlarını ifade etti.

Bir çok medya kanalının dezenformasyon yöntemler izlediğini, gerçekleri çarpıttığını ve kamuoyunu aldattığını ifade eden Aleksandrovska; bu konunun üstesinden gelmek için iki dost ülke halkları arasında ilişkileri pekiştirmenin önemli olduğunu söyledi.

Ukraynalı heyet üyelerinden Yevgeniy Tsarkov; el-Esad ile görüşmelerinde iki ülkedeki gençlik organizasyonları arasında işbirliğinin önemine ilaveten batının tekelinde kalmaması gereken teknik-teknolojik alanlarında ortak çalışmaları tartıştıklarını söyledi.

Görüşmede maden ihracatında Suriye’ye yardım etme konusunun da ele alındığını ifade eden Tsarkov; silahlı terör grupları tarafından hedef alınan elektrik enerjisi üretim istasyonlarını geliştirmekle birlikte bir çok gerekli ürün ve maddeyi temin etmede iki taraf arasında ortak çalışma olanaklarını değerlendirdiklerini ekledi.

Tsarkov; Suriye’yi eleştiren tüm tarafların en çok 100 ila 200 yıllık bir uygarlığa sahip olduklarına dikkat çekerek, Suriye’nin ise 10 bin yıldan fazla bir tarih ve asalete dayalı uygarlığa sahip olduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı