Genel

Suriye: Halkın güvenliğini sağlama temelinde işbirliğine hazırız

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal el-Mikdat bugün BM’nin Suriye’de bulunan gözlemci heyetinin başkanı General Robert Maude ile bir araya geldi.

General Maude; Suriye’de yaşanan şiddet eylemleri neticesinde yaşamlarını yitirenlerin ailelerine sıcak taziyelerini takdim ederek, şiddete son vermede görevini başarıyla yerine getirmesi için tüm tarafların yardımcı olmaları gereğine işaret etti.

Suriye’nin egemenlik-bağımsızlığına saygı temelinde ekibiyle birlikte kendisine verilen görevi başarmak ve mevcut durumları iyi bir şekilde gözlemlemek için yoğun çabalar harcayacağını belirten Maude; bunun tüm taraflardan işbirliği ve yardım gerektirdiğinin altını çizdi.

Kendi tarafından Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Mikdat; Suriye’nin Annan planına tam bir şekilde bağlı olduğunu ifade ederken, halkının güvenlik ve selametini korumadaki tam sorumluluğu çerçevesinde heyet görevinin başarılı olması yönünde gerekli tüm çabaları harcama ve işbirliğinde bulunmaya hazır olduğunu belirtti.

Suriye’nin Annan planını çökertmeye çalışan tüm ülke ve taraflar karşısında duracağını belirten Mikdat; bu ülke ve tarafların Suriye’deki silahlı gruplara silah ve finans dahil her türlü desteği sağlamalarıyla terör ve şiddeti desteklediklerini söyledi.

Mikdat; Suriye’nin silahlı grupların eylemleri ve bu grupları destekleyenlerin tutumlarına karşı koyacağına işaret ederek, silahlı gruplar ve onları destekleyenlerin uluslararası gözlemci heyetten öncü ekibin Suriye’ye ulaşmasıyla benzeri görülmemiş bir şekilde tırmandırmalarda bulunduklarına dikkat çekti. Bu tırmandırmaların aynı zamanda Suriye’deki durumlara ilişkin gerçekleri çarpıtma ve dünya kamuoyunu aldatmada hırçın bir hamle başlatıldığına işaret eden Mikdat; provokatör ve terör yandaşı medyanın silahlı grupların eylemlerini örtbas etiklerini ifade etti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Mikdat; Suriye’deki gerçekler ve ihlalleri yerinde incelememin yanında sonuçları dakik, tarafsız ve dürüst bir şekilde BM’ye aktarmanın önemine vurgu yaparak bunların gözlemci heyet görevinin temelini oluşturduğunu söyledi.

Görüşmeye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Ahmet Arnus ve heyetle koordinasyon-iletişimle ilgili ulusal komitenin diğer üyelerine ilaveten heyet başkanın yardımcıları katıldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu