Genel

Suriye halkının sorunlarını çözme çabaları

Suriye başbakanı Vail Nadir el Haliki, başkent Şam etrafına yerleşen geçici göçmen merkezlerini ziyaret ederek, suriyeli teröristler tarafından viran edilen bölgelerin ivedilikle yeniden onarılacağını söyledi.

Suriye başbakanı Vail el-Halaki devlet kurumları ve bakanlıkların, silahlı terör gruplarının tahrip ettikleri altyapıyı onarmak ve teröre maruz kalan bölgelerde güvenlik ve istikrarı sağlayarak yaşamın normal seyrine dönmesi için büyük bir çaba harcadıklarını dile getirdi.

Suriye başbakanı Vail el Halaki, geçici merkezlerde bulunanların, bütün gereksinimlerinin karşılanmaya devam edeceğini belirterek hükümetin teröre maruz kalan bölgelerde yaşamın normal seyrine dönmesi için çalışmalarını önemle ve hızla sürdürdüğünü kaydetti.

Teröristlerden arındırılan bölgelerdeki evlerine dönen terör mağduru ailelere terör nedeniyle uğradıkları maddi zararın %50’si olan yaklaşak 30 milyar suriye lirası ödeme yapıldığını belirten Suriye başbakanı Halaki; mağdur ailelerin maddi zararları geriye kalan %50’sinin de önümüzdeki yılın başlarında karşılanacağını beyan etti.

Silahlı terör grupları tarafından zorla evlerinden göç ettirilen ve daha önce yaşadıkları bölgelerde yeniden güvenlik ve istikrar sağlanan mağdur ailelere evlerine dönme çağrısında bulunan Halaki; vatanı terk ederek kaçmak yerine yaralarını yaşadıkları topraklarda sarmayı ve iyileştirmeyi tercih eden bütün mağdur ailelerin bu tutumlarının vatanseverliklerinin ve vatana bağlılıklarının bir ifadesi olarak nitelendirdi.

Haberlerde, silahlı terör grublarının saldırısı sonucu yaklaşık 300 aile evlerini terk ederek, başkent Şam etrafında, okul, belediye binaları ve bazı kamu binalarına geçici yerleşim bölgelerine yerleştiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu