Suriye Düşmanları

Suriye hava savunması Türk İHA’sına müdahale etti

Fırat’ın doğusunda, Türkiye tarafından tesis edilen güvenli bölgeden güneye yönelen bir TSK İHA’sının Suriye’de Pantsir-S1 hava savunma sistemi tarafından hedef alındığı bildirildi.

Hroniki Dnya adlı savunma sitesinde yer alan haberlere göre olay 30 Ocak’ta, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait insansız hava aracının (İHA) Suriye hava sahasını ihlal etmesi ve Türkiye sınırına yaklaşık 50 kilometre mesafede Tel Tamir kasabasındaki Suriye ve Rusya birliklerini izlemeye başlaması üzerine meydana geldi. 

İhlal devam edince 28 Ocak’ta bölgeye “ABD tarafından gelebilecek olası provokasyonlara karşı koruma amacıyla” Pantsir-S1 sistemi sevk edildi.

Suriye kaynakları İHA’nın vurulup vurulmadığına dair resmi bir açıklamada bulunmadılar. Kimi iddialara göre sistemin kilitlenmesi üzerine İHA geri çekildi, kimi iddialara göre ise vurmak amacıyla değil uzaklaşması için ateş açıldı, kimi iddialara göre de vuruldu.

Türkiye, “Barış Pınarı harekâtı” ile kurulan 32 kilometre uzunluğundaki “güvenli bölge”de uçuşları, güvenliği kontrol etmek ihtiyacıyla açıklıyor; ancak Rusya kaynaklarına göre 50 kilometre derinliğe inmesi, bu gerekçeyle açıklanamaz. 

Uzmanlara göre TSK, İdlib’deki gelişmeler üzerine Suriye ordu kuvvetlerinin mevzi ve durumlarını öğrenerek militanların şansını hesap etmek istiyor.

Olay, Suriye’deki Rusya yapısı silahların TSK’ya ilk kilitlenmesi sayılıyor.

Bir savunma blogu, Su-24 olayından bu yana Suriye hava sahasının Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklara tamamen kapalı olduğuna dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı