Genel

Suriye her daim Türkiye topraklarının egemenlik-bağımsızlığına saygı duydu

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığından bir kaynak; Suriye’nin, Türkiye hükümetinin NATO’dan Suriye sınırlarında patriot füzelerinin yerleştirilmesi talebinde bulunmakla Suriye’ye yönelik attığı yeni provokatör adımı kınadığını belirtti.

Kaynak; Receb Tayyib Erdoğan hükümetinin NATO’dan Suriye sınırlarına yakın bölgelerde patriot füzeleri yerleştirilme talebinde bulunmasıyla Türk halkını aldatmaya çalıştığına dikkat çekerek, Türk kamuoyunda Suriye’den tehlikenin geldiği izlenimi yaratmak istediğini açıkladı.

Erdoğan hükümetinin daha önce de Suriye sınırlarına asker yığdığına işaret eden kaynak; aynı zamanda Suriyeli ve Suriyeli olmayan binlerce teröristi barındırmak, eğitmek ve silahlandırmak için Türk topraklarını açtığını, ardından da Suriyeli masum kanları akıtmaları için yasadışı yollarla sınırlardan Suriye’ye geçişlerini sağladığının altını çizdi.

Kaynak Suriye’nin, Suriye-Türkiye sınırlarındaki durumları askerileştirme ve iki dost halkların çıkarlarına aykırı olarak gerginliği tırmandırma sorumluluğunu sadece Erdoğan hükümetine yüklediğini vurguladı.

Suriye’nin dost Türk halkına her hangi bir endişeye gerek olmadığını belirtmek istediğini ifade eden kaynak; Çünkü Suriye’nin her daim Türk topraklarının egemenlik-bağımsızlığına saygı duyduğunu vurguladı.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığından yetkili kaynak ayrıca; Suriye’nin yine her zaman Türk halkının çıkarlarına özen gösterdiğini, bu dost ve komşu halkla en iyi ilişkiler kurmaya çaba harcadığının altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı