Genel

Suriye her karış toprağını savunacak güce sahiptir

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim; İranlı yetkililerle Tahran’da bulunduğu temasların bölgesel durumlara ek olarak Suriye’nin maruz kaldığı evrensel komplo konularında iki kardeş ülke arasında görüş ve tutum birliğinin varlığını belirttiğini ifade ederek bu komplonun bölgedeki aletlerinin İsrail’e hizmet eder duruma geldiklerini ekledi.

İranlı Mevkidaşı Ali Ekber Salihi ile bugün Tahran’da düzenlediği ortak basın toplantısında Muallim; Suriye halkının, vatanının maruz kaldığı bu evrensel komploya karşı direnmede değil aynı zamanda büyük bir zafer sağlamada da ısrarlı olduğunu vurguladı.

Suriye halkının müthiş bir evrensel dezenformasyon ve provokasyona maruz kaldığını ifade eden Muallim; kendisinin çıkar ve haklarının yanında insan hakları ve demokrasiyi savunduklarını iddia eden ABD, bir kısım batılı ve bölgesel ülkelerle birlikte Arap ülkelerinin uyguladıkları insanlık dışı yaptırımlar nedeniyle yaşadığı zorluklara işaret etti.

Suriye Arap Ordusunun da terör ve teröristlere karşı koymayı sürdürme azminde olduğunun altını çizen Muallim; Suriye’ye karşı bu komplo planına karşı koyma ısrarının pratikte de görüldüğüne işaret etti.

Ortadoğu’da nükleer, kimyasal ve biyolojik her türlü kitle imha silahlarından arınmış bir bölgenin kurulmasından yana Suriye’nin tutunduğu tutumu yenileyen Muallim; Suriye’nin 2003 yılından beri uluslararası güvenlik konseyine böyle bir karar tasarısı sunduğunu ve ABD’nin bu kararın şu ana kadar oylamaya sunulmasını engellediğini belirtti.

Muallim; Suriye’nin bir aydan fazla bir süredir ABD’nin yanında bir kısım Arap ve yabancı ülkeler tarafından kimyasal silahlara ilişkin yoğunlaştırılmış bir saldırıya maruz kaldığına dikkat çekerken; Suriye’nin bu gibi klasik olmayan silahlara sahip olup olmadığının bir kenara bırakılmasıyla İsrail’in ABD’nin itiraflarıyla büyük bir nükleer tersaneye sahip olduğunun altını çizdi.

Suriye’nin biyolojik silahların önlenmesini öngörene uluslararası anlaşmaya imza atan bir ülke olduğuna ve imzaladığı anlaşmalara bağlı olduğuna işaret eden Muallim; fakat Suriye’nin kimyasal silahların önlenmesine ilişkin anlaşmaya imza atmamış olduğunu söyledi. Muallim; İsrail’in imza atması halinde Suriye’nin de bu anlaşmaya imza atmaya hazır odluğunu belirterek, bunun adil ve meşru bir talep olduğunu belirtti.

Muallim; Suriye’nin sorumlu ve duyarlı bir ülke olduğunu, uluslararası meşruluk ve uluslararası kanunların ilkelerine saygısı olan bir ülke olduğunun belirterek, bölgede iyilik ve güzelliklerin yayılmasını temenni ettiğini söyledi.

Salihi: Hesaplarını Yeniden Gözden Geçirmeliler

Kendi tarafından İran Dışişleri Bakanı Salihi; Suriye ve halkının İsrail’in başını çektiği evrensel bir komploya maruz kaldığını belirtti.

Salihi; bir kısım ülkelerin, direniş piramidinin zirvesinde bulunan Suriye’ye karşı kudurmuş olduklarını ifade ederken, bu ülkelerin Suriye’nin kalkınmasını engelleme ve yıkılıp dağılmasını sağlama yönünde ellerinden gelen her gayreti gösterdiklerini söyledi.

Bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına çalıştıklarını söyleyen Salihi; bölge ülkelerini yanlış yönde hareket etmemeye çağırdı. Salihi; bölge ülkelerinin yanlış yönde hareket etmelerinin sadece bölgeyi değil tüm dünyayı sarsabilecek bir tehlikeye yol açabileceğinden uyararak, bu ülkeleri hesaplarını yeniden gözden geçirmelerine davet etti.

İran Dışişleri Bakanı Salihi; Suriye yönetiminin halkının bir çok haklı talebini yerine getirdiğini ve hayata geçirdiğini belirterek çok partili sistem ve demokraside bir dizi reform adımı attığını ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu