Genel

Lavrov: Suriyede meydena gelen katliamların sorumlusu El kaidedir

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov; Rusya’nın Suriye’deki krizin çözülmesinde, Suriye’nin ulusal egemenlik ve bağımsızlığına saygılı olması temelinde Annan projesini desteklediğini dile getirdi.

Dün İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile bir basın konferansı düzenleyen Lavrov; Suriye halkının kaderini kendisinin belirleyeceğini ifade ederek Rusya ve İngiltere’nin Suriye’de yaşanan krize herhangi bir dış müdahalede bulunulmasına karşı olduklarını beyan etti.

Rusya’yı ilgilendiren asıl konunun Suriye’de şiddetin son bulması ve siyasi diyalogun başlaması olduğuna işaret eden Lavrov; Annan projesinin başarısızlığı için çaba harcayan taraflar bulunduğunu söyleyerek Suriye’ye yakın kimi ülkelerin krizi çözme niyetinde olduklarından şüphe duyduğunu kaydetti.

Suriye’de yaşanan olaylardan ve sivillerin hayatlarından silahlı muhalefetin sorumlu olduğuna değinen Lavrov; silahlı muhalefetin dış uzantıları bulunduğunu ifade ederek Suriye’de görülen terör ve patlamaların el-Kaide uzantılarına işaret ettiğini vurguladı.

Suriye’de şiddetin durmasının hükümet ve muhalefetin büyük çabasını gerektirdiğine dikkat çeken Lavrov; sivillerin büyük sıkıntı yaşamalarına neden olan şiddet eylemlerinin sonlanması için bütün taraflara baskı yapılması gerektiğini beyan etti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague’nin ‘Rusya’nın Suriye hükümetine baskı uygulanmasında önemli bir rolü bulunduğuna yönelik yorumlarıyla ilgili olarak da Lavrov; Rusya’nın bu rolü Suriye yönetimi ile birlikte yerine getirdiğini belirterek bu rolü geçtiğimiz yıl Arap Ligi’nin Suriye’ye gözlemci heyet gönderdiği dönemden beri üstlendiğini ve Arap Liginin hala bilinmeyen bir nedene gözlemcilerini geri çekmesinden büyük üzüntü duyduğunu ifade etti.

Rusya’nın Suriye yönetimini değil Annan projesini desteklediğini vurgulayan Lavrov; sorunun biran önce çözülmesi ve Suriye’de yaşananlara göz yumulmaması gerektiğini beyan etti.

Rusya’nın Havle’de yaşanan katliamı şiddetle kınadığının altını çizen Lavrov; Havle köyünde yaşanan katliamın bütün ayrıntılarıyla bilinmesine ve bu katliamın arkasında duranlarla ilgili derinlemesine bir soruşturma yapılmasına büyük önem verdiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu