Genel

Suriye hükümeti Duma kentindeki onarım çalışmalarına odaklandı

Suriye Başbakanı Riyad Hicap düzenlenen hükümet toplantısında ilgili bakanlık ve kurumlardan Duma kentinde silahlı terör gruplarının tehditleri ve saldırıları sonucu oluşan hasarın onarılması ve aynı sebepten dolayı evlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşların evlerine dönmeleri için gerekli icraatların hızla tamamlanması talebinde bulundu.

Teknik Hizmetlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Yerel Yönetim Bakanı Ömer Galavenci; Duma kentinde onarım ve tadilat çalışmalarının günler önce başladığına işaret ederek elektrik, su ve telefon şebekelerinin onarımı ve terör olayları sonucu kente biriken çöplerin temizlenmesi gibi faaliyetleri içeren bu çalışmaların birkaç gün içinde sona ereceğini beyan etti.

Duma kentinde yaşamın normal seyrine dönmesi için onarım ve tadilat işlerinin mümkün olan en hızlı şekilde sürdürüldüğüne işaret eden Galavenci; onarım çalışmalarında gelinen nokta hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Öte yandan Ekonomi İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve İç Ticaret ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Kadri Cemil; piyasalardaki temel ihtiyaç malzemelerinin dağıtımı ve pazarlanmasının düzenlenmesiyle ilgili bakanlığın yönelimi ve olumlu müdahalesine ilişkin bir sunum takdim etti.

Cemil; yaşanan olaylar nedeniyle vatandaşın mağdur olmasını önlemeyi amaçlayan bakanlık müdahalesinin temel ihtiyaç malzemelerinde tekelleşmeyi önlemeye yönelik olduğunu beyan etti.

Ulusal Uzlaşma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Haydar ise bakanlığın, Homs ve Hama illerine düzenlediği ziyaretler sırasında buradaki ekonomik ve toplumsal temsilcilerle yapılan görüşmelerle ilgili harcanan çabalara işaret ederek bu görüşmelerde ulusal uzlaşma projesinde çalışacak gönüllülerden komiteler oluşturularak yaşanan sorunların çözümüne katkıda bulunma girişimlerini anlattı.

Yapılan sunumların ardından bakanlar kurulu Tarım Bakanlığının önerilerin ışığında kuraklığın ve doğal afetlerin etkilerini hafifletmeye yönelik fon çalışmaları projesinin onaylanması ve kuraklık ve doğal afetlerden zarar gören çiftçi ve hayvan yetiştiricilerinin zararlarının telafi edilmesi olanakları tartışıldı.

Ayrıca bakanlar kurulu toplantısında Ulusal Basın Konseyinin; farklı alanlarda yayın yapacak kimi gazete ve dergilere ruhsat verilmesini içeren karar metni onaylandı.

Bakanlar kurulu Yerel Yönetim Bakanlığından yeni istimlâk kanunu tasarısı hazırlayarak tartışmak üzere kabineye sunması talebinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı