Genel

Suriye hükümeti silahlı grupların elindeki vatandaşlarını kurtarmaya hazır

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığından yetkili bir kaynak, Suriye hükümetinin vatandaşlarının güvenliği, hayatları ve mülklerini korumaya gösterdiği özenle güvenlik güçlerinin bir haftadan bu yana Homs kentinde silahlı grupların bulunduğu bölgelerde mahsur kalan masum vatandaşlarını güvenli yerlere nakletmeye çalıştığını açıkladı.

Yetkili kaynak, uluslar arası gözlemciler liderliği ile bu konuda temas kurulduğunu ve vatandaşların kentten çıkarılmaları için Homs yerel yöneticileriyle işbirliği yapıldığını bildirerek silahlı terör gruplarının engellemeleri nedeniyle gözlemciler ekibinin bu yönde harcadığı çabaların başarısızlığa uğradığına işaret etti.

Homs valisine, kentten çıkarılmaları ardından Suriyeli vatandaşlara gerekli hizmetlerin verilmesi amacıyla direktif verildiğini söyleyen yetkili kaynak, silahlı grupların başından itibaren vatandaşların kentten çıkmasını engelleyerek ucuz medya kazanımları elde etmek, Suriye’ye uluslar arası baskı yapılmasını sağlamak ve hükümete asılsız suçlamalar yöneltmek için zaman kazanmaya çalıştığını ifade etti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Yetkili Kaynağı, silahlı terör gruplarının kirli hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla masum vatandaşları canlı kalkan olarak kullandığını bildirerek Suriye hükümetinin masum vatandaşları Homs’tan çıkarma hedefinde olması nedeniyle silahlı terör gruplarının uygulamaları ve onlara dışarıdan talimat verenleri açığa çıkarmadığını kaydetti.

“Suriye hükümeti, silahlı terör gruplarının hayatları, aileleri ve çocuklarıyla ticaret yaptığı vatandaşların acı ve sıkıntılarını sonlandırmak için her kapıyı çalmış ve her yolu denemiştir” diyen yetkili kaynak, silahlı terör gruplarının bu çabaları reddettiğini ve tüm kapıları kapattığını dile getirdi.

Yetkili kaynak, Suriye hükümetinin silahlı terör gruplarının rehin tuttuğu vatandaşlarını kayıtsız şartsız ve bu göreve hizmet edecek her yolla kentten çıkarmaya hazır olduğunu bildirerek silahlı gruplar üzerinde ağırlığı olan taraflara masum sivillere zarar vermemeleri ve bulundukları bölgelerden çıkmalarını kolaylaştırmaları yönünde baskı yapma çağrısında bulundu.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Yetkili Kaynağı, Suriye hükümetinin vatandaşların onurlu bir yaşam sürmeleri için gerekli tüm temel ihtiyaçlarını karşılayacağını ve zorla çıkarıldıkları bölgelere geri dönmelerini sağlayacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı