Genel

Suriye hükümeti temsilcileri ile muhalif gruplar bir araya geldi

Suriye’de devam eden krizin çözümü için, hükümet temsilcileri ile muhalif siyasi partiler Tahran’da barış konferansı için bir araya geldiler.

Irna Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Suriye hükümeti temsilcileri ile muhalif siyasi partiler Suriye’de devam eden krizin sona erdirilmesi için İran’ın başkenti Tahran’da bir araya geldi.

Rusya merkezli RIA Novosti gazetesinin aktardığına göre, Pazar günü başlayan barış konferansına Suriye toplumundan, uluslararası uzmanlardan ve İran’daki büyükelçiliklerden yaklaşık 200 temsilci katılıyor.

İran Dışişleri Bakanı Ali Eber Salihi, konferansın Suriye halkının taleplerinin yerine getirilmesi için yeni bir girişim olduğunu ve bunu memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Salihi, Fars Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, halkın kendi başkanını seçmesi için seçimlerin düzenlenmesi, siyasi partiler ve basın özgürlüğünün sağlanması gibi taleplerin Suriye hükümeti tarafından kabul edildiğine dikkat çekerken, İran’ın Suriye’nin içişlerine karışmak niyetinde olmadığını, krizin Suriyeliler tarafından barışçıl bir şekilde çözülmesini istediklerini ifade etti.

Salihi, delegelerin Suriye’de ulusal diyalogun teşvik edilmesi ve sürece çeşitli sebeplerden dolayı katılmayan muhalif grupların dahil edilmesi konusunda bir komite oluşturulması için anlaşamaya vardıklarını belitti.

Bununla birlikte, haberde Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep’te bulunan isyancı grupların, Doha’da kurulan ve kendisini Suriye halkının meşru temsilcisi olarak ilan eden Suriye Muhalefet ve Devrim Güçleri Ulusal Koalisyonu’nu tanımadıkları belirtiliyor.

Yine haberde, başka bir muhalif grup olan Değişim ve Halk Kurtuluş Cephesi’nin de “Batı’nın bir komplosu” dediği koalisyonu tanımayı reddettiği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı