Genel

Suriye hükümeti toplumun mahrum kesimine yardım eli uzattı

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat, hükümetin terör eylemlerinden zarar görenleri kurtarmak ve tüm zorluklara rağmen ihtiyaçlarını temin etmek için yoğun çabalar harcadığını belirterek bazı ülkelerin Suriye’nin altyapısını yıkmak amacıyla terör gruplarına destek verdiklerini söyledi.

BM İnsani Yardımları Koordine Müdürü John Ging’i ve ilgili BM Ofis ve ajansları temsilcilerinden oluşan beraberindeki heyeti kabulü sırasında, BM’nin tüm vatandaşlara insani yardımların ulaştırılması konusunda oynayabileceği rolü memnuniyetle karşıladığını ifade eden Mikdat, Halep kenti ve çevresinde 1000’den fazla fabrikaya zarar veren Türk korsanlığına işaret etti.

Bakan Yardımcısı Mikdat, Türkiye hükümetinin terörü ve teröristleri finanse etmek amacıyla tahıl silolarını çaldığını bildirerek BM’nin Suriye halkına uygulanan ekonomik yaptırımları açığa çıkarmada oynayacağını rolün önemine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın açıkladığı siyasi çözüm planının özellikle insani yardımların zarar gören vatandaşlara ulaştırılmasındaki önemine değinen Mikdat, bununla birlikte son olaylar nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan vatandaşların dönüşünü kolaylaştıracağının altını çizdi.

Diğer yandan Ging, BM örgütünün görevini siyasi düşüncelerden uzak şekilde tarafsızca gerçekleştirmeye gösterdiği özene değinerek İnsani Yardımları Koordine Ofisi ve BM ajansları ile Suriye hükümeti arasındaki işbirliğine dikkat çekti.

Ging, Suriye hükümetiyle bağımsızlık ve egemenliğine saygı kapsamında koordine edilmesi gereken tüm konuları tartışmayı sürdürmenin önemine işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı