Genel

Suriye hükümeti: Türk saldırganlığına tüm meşru araçlarla karşı koymakta kararlıyız

Ankara Trump yönetimiyle görüşmelerin ardından Fırat’ın doğusuna harekatın düğmesine basarken, Suriye devlet medyası Suriye Dışişleri Bakanlığı resmi kaynaklarına dayanarak Esad yönetiminin tepkisini duyurdu.

Suriye Dışişleri Bakanlığı resmi kaynakları, devlet medyasına “Suriye, Türk rejiminin pervasız açıklamalarıyla düşmanca niyetlerini ve Suriye sınırlarındaki askeri yığılmayı en güçlü ifadelerle kınamaktadır. Suriye, Türk saldırganlığına tüm meşru araçlarla karşı koymakta kararlıdır” mesajını verdi.

KÜRTLERE MESAJ

Dışişleri kaynakları, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt yönetimine atıfla “Hükümet akıllarını başlarına toplamaları halinde yolunu kaybeden evlatlarını kucaklamaya hazırdır” ifadesini kullandı.

‘ULUSLARARASI YASALARIN İHLALİ’

Suriye resmi haber ajansı SANA’ya göre Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığından bir kaynak şu açıklamayı yaptı:

“Suriye, Türk rejiminin şahin ifadelerini, agresif niyetlerini ve Suriye sınırının yakınında toplanmakta bulunan askeri kalabalıklarını en şiddetli ifadelerle kınıyor. Bu tehditler, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duymayı onaylanan uluslararası yasaların ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının ağır bir ihlali.”

‘TÜRK YAYILMACILIĞININ GÖSTERGESİ’

“Erdoğan rejiminin saldırgan davranışı, Suriye Arap Cumhuriyeti topraklarındaki Türk genişleme hedeflerini açıkça gösteriyor ve hiçbir bahaneyle haklı çıkarılamaz. Türkiye rejiminin Adana Anlaşmasını inkar etmesi ve görmezden gelmesi, bu rejimin sınır güvenliğiyle ilgili iddia ettiği endişelerin yalan olduğunu gösteriyor. Aksi durumda sınır güvenliği eylemleri gerçekleştirilebilirdi.”

‘ABD’NİN ÇIKARLARINA ALET OLAN BAZI KÜRT GRUPLARINI SORUMLU TUTUYORUZ’

“Suriye, bazı Kürt örgütlerini ABD projesine bağlılıkları kapsamında gerçekleşen olaylardan sorumlu tutuyor. Daha önce bu örgütlerle yapılan görüşmelerde bu projenin tehlikelerine ve ABD siyasetine hizmet ederken vatanlarına karşı bir araç olarak kullanılmamalarına dikkat çekmiştik. Ancak bu örgütler yabancıların elinde edat olmayı seçti.”

YOLUNU KAYBEDENLERE ‘BABA OCAĞINA DÖNÜN’ ÇAĞRISI

“Suriye, topraklarının dokunulmazlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü yineliyor, meşru bütün vesilelerle karşılık verme ısrar ve irade kararlılığını yeniliyor, ülkenin ve halkın selameti ve toprak bütünlüğünü korumayı garantileyecek şekilde yolunu kaybeden vatandaşlarının doğru akıl ve yola gelmeleri halinde kucaklamaya hazırdır.”

‘ERDOĞAN KENDİNİ TERÖRİSTLERLE AYNI SAFA KOYDU’

“Erdoğan rejimi saldırganlık başlatma ısrarıyla kendi kendisini terörist grup ve silahlı çetelerin safına koydu, Astana sürecindeki garantör konumundan düşürdü ve tüm siyasi sürece ciddi bir darbe indirdi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu