Genel

Suriye hükümeti vatandaşlarını terörden koruma sorumluluğunu üstleniyor

BM’nin Cenevre’deki Ofisinde Suriye Daimi Temsilcisi Faysal el-Hamvi; Suriye’nin mümkün olan tüm yöntemlerle terörle mücadele etmeye gösterdiği özen ve bağlılığı belirtti.

BM İnsan Hakları Konseyinin dün Cenevre’de düzenlediği oturumda Suriye heyeti adına konuşan Hamvi; Suriye’nin masum sivil vatandaşları korumaya oldukça büyük bir özen ve gayret gösterdiğinin altını çizdi.

Hamvi; teröre karşı mücadelede sağlık ekipleri, sivil savunma, asayiş güçleri ve ordunun bulundukları fedakarlıkların yanında yaşamlarını yitiren şehitlerimizin Suriye’nin masum vatandaşların canlarını korumaya gösterdiği özenin ciddiyet ve dürüstlüğünü somutlaştırdığına dikkat çekti.

BM İnsan Hakları Konseyi Röportörünün terörle mücadele esnasında temel özgürlükle ve insan haklarının korunmasını pekiştirme konulu raporunu sunduğu oturumda Hamvi; Suriye’nin geçen süre içinde silahlı terör gruplarının eylemleri neticesinde oldukça büyük acılar duyduğuna işaret etti.

Hamvi; özellikle Kaide terör örgütüne tabi olanlar olmak üzere ülkedeki terör gruplarının inanlık yaşamına kin ve nefretini ifade etmek için Suriye halkına yönelik oldukça çirkef ve vahşi saldırılarda bulunduklarına dikkat çekti.

Bu terör gruplarının patlama, bombalı saldırı, dürbünlü silahlar ve keskin nişancılar, vatandaşların kafalarını kesme ve cesetlerini tenkil etme gibi insanlık dışı eylemlerde bulunma gibi hiç bir yöntem bırakmadıklarını ifade eden Hamvi; çocuk kadın yaşlı demeden yüzlerce masum insanı acımasızca ve soğuk kanlılıkla katlettiklerini söyledi.

Teröristlerin aralarında doktor, mühendis, öğrenci ve daha farklı kesimlerden vatandaşların bulunduğu yüzlerce insanı sorgusuz sualsiz acımasızca öldürdüklerini ifade eden Hamvi; teröristlerin yaşam sevgisi ve yapılandırma kültürü yerine öldürme ve yıkım kültürüne sahip olduklarını ekledi.

Hamvi; bir kısım bölge ülkelerinin yanında da uzak güçlerin ise terör gruplarını bu kültüre provoke ettiklerini, para ve silah teminiyle onları öldürme ve yıkıma teşvik ettiklerini ifade etti.

Suriye hükümetinin vatandaşlarını terör eylemlerinden koruma özeni ve bağlılığından hareketle terör ve teröristlere karşı koyduğunun altını çizen Hamvi; teröristleri yakalama ve yürürlükteki yasalar doğrultusunda cezalandırmaya çaba harcadığını belirtti. Hamvi; Suriye hükümetinin bu bağlamda gerçekleri soruşturma amacıyla bir çok özel komisyonun teşkil edildiğine de işaret etti.

Suriye hükümetinin terör eylemlerinden zarar gören ailelerin zararlarını telafi etme ve maddi hasarlarını karşılamayı üstüne sorumluluk olarak gördüğüne dikkat çeken Hamvi; manevi hasarların ise ancak teröre karşı mücadele etme ve faillerini cezalandırmakla mümkün olabileceğini vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı