Genel

Suriye Hükümetinin Huvla katliamını soruşturması teşvik edici

BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye hükümetinin uluslar arası askeri gözlemcileri acil şekilde konuşlandırma yönündeki işbirliğini takdir ettiğini belirtti.

Annan dün Şam’ın Dama Rose Otelinde düzenlediği basın toplantısında okuduğu bildiride, Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’la yaptığı görüşmede uluslar arası toplumun Huvla’da gerçekleşen katliam dâhil Suriye’deki şiddetten duyduğu derin endişeyi aktardığını söyledi.

Güvenlik Konseyinin Huvla katliamının soruşturulması ve sorumluların yargılanması gerektiğini açıkladığına işaret eden Annan, Suriye hükümetinin bu konuda yürüttüğü soruşturmanın teşvik edici olduğunun altını çizdi.

Silahlı terör grupları Annan planının uygulanmasından bu yana 5000’den fazla ihlalde bulunurken ABD başta olmak üzere bir kısım batı ve bölge ülkeleri silahlı terör gruplarını silah ve para desteği vermeyi ve Suriye’ye silahlı teröristler göndermeyi sürdürdü.

BM Özel Temsilcisi, Annan planının uygulanmadığını savunarak güvenlik konseyinin yakında Suriye’deki durumları değerlendireceğini bildirdi.

Planın uygulanmasına zemin hazırlayacak cesur adımlar atma çağrısında bulunan Annan, daha önce şiddetin durduğunu, geçtiğimiz Nisan ayında sükûnetin yaşandığını ve şiddetin durmaması için hiçbir neden bulunmadığını kaydetti.

Annan, silahlı muhaliflerden şiddeti durdurma talebinde bulunduğuna işaret ederek “ağırlığı olan tüm ülkeleri tüm bölgelerde şiddeti durdurma gerekliliği konusunda hükümete ve tüm taraflara baskı yapmaya çağırıyorum” diye konuştu.

Hatırlanacağı üzere, silahlılara silah ve para desteği veren bir kısım batı ve bölge ülkeleri güvenlik konseyinin Annan planını benimsemesinden bir gün sonra planın başarısızlığını ilan etmişti.

Tutukluları serbest bırakma çağrısı yapan Annan, tüm tutuklulara ve tutuklu oldukları yerlere ulaşma gerekliliğine dikkat çekti.

Bilindiği üzere Suriye hükümeti silahlarıyla birlikte teslim olan ve bir daha silahlı olaylara karışmama taahhüdünde bulunan 7 binden fazla kişinin normal yaşamına dönmesini sağlarken geçtiğimiz aylarda af kararnameleri kapsamında binlerce tutukluyu serbest bırakmıştı.

BM Özel Temsilcisi, Cumhurbaşkanı el-Esad’la insani yardımların ülkenin dört bir yanına ulaştırılması ve insani yardımları ulaştıracak BM örgütleri ve diğer örgütlere Suriye’ye giriş izni verilmesi konusunda anlaşmaya vardığını söyleyerek barışçıl gösteri hakkına saygı gösterilmesi ve insanların düşüncelerini özgürce ifade edip etmediklerinden emin olmak gerektiğini dile getirdiğine işaret etti.

Annan, çok sayıda gazete ve gazeteciye Suriye’ye giriş izni verildiğini gözlemlediğine değinerek daha çok açılım yapılması ve bu yönde ilerlemeyi teşvik ettiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı