Genel

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Türkiye Libya’da 2400 Suriyeli savaşçıyı bulunduruyor

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (İHG), Libya’da Türkiye destekli Suriyeli savaşçıların bulunduğuna dair yeni bir açıklamada bulunarak, Libya’da Türkiye tarafından desteklenen yaklaşık 2 bin 400 Suriyeli savaşçının bulunduğunu duyurdu.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Libya’da Türkiye destekli Suriyeli savaşçıların bulunduğuna dair yeni bir açıklama yaptı. Gözlemevi, Libya’da Türkiye tarafından desteklenen 2 bin 400 kadar Suriyeli savaşçının bulunduğunu, yaklaşık bin 700 milisin de şu anda Türkiye’de eğitim aldığını aktardı. Açıklamada, söz konusu Suriyeli savaşçıların bir süredir Türkiye ve ittifak kurduğu gruplar tarafından kontrol edilen Afrin bölgesinden geldiklerine dikkat çekildi.

İnternet dergisi Al Monitor’da da Türkiye’nin Libya’ya şu ana kadar 80 asker yolladığı haberi yer aldı. Dergide, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına atfen askerlerin savaşmak için değil, Trablus hükümetine bağlı askerlerin eğitimi ve koordinasyon amaçlı Libya’da bulunduklarına işaret edildi. Ankara’dan yapılan açıklamalarda ise şimdiye kadar Libya’ya 35 asker gönderildiği belirtilmişti.

Türkiye, Libya’ya Suriyeli savaşçı gönderdiği haberleri ise yalanlıyor. Bu bağlamda Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye Milli Ordusu denen gruba bağlı unsurlara Libya’da savaşmaları karşılığında vatandaşlık verileceği iddiasını “Tamamen gerçek dışı” ifadeleriyle geçen hafta yalanlamıştı. Suriyeli savaşçılara vatandaşlık vaadi iddiası İngiliz Guardian gazetesinde gündeme gelmişti. Guardian’ın haberinde, Suriye’de 450-550 TL maaş verilen bu kişilere, Libya’da 11 bin 800 TL ödeneceği ve ayrıca Türkiye’nin bu savaşçılara vatandaşlık vaadettiği öne sürülmüştü.
Rusya daha önce yaptığı açıklamada yabancı militanların Libya’ya gönderilmesine tepki göstererek, bunun Libya’da durumu daha da karmaşık hale getireceği uyarısında bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı