Genel

Suriye İnsan Hakları Şebekesi insanlık dışı terör olaylarını kınadı

Suriye İnsan Hakları Şebekesi silahlı terör gruplarının ülkenin farklı bölgelerinde uyguladığı ve sonuncusu Halep’in Daret Azza bölgesinde görülen; terör, şiddet, insan kaçırma-katletme kamu ve özel mülklerin yakılması ve tahrip edilmesi gibi eylemlerin sürmesini şiddetle kınadı.

İnsan Hakları Şebekesi bugün yayınladığı ve bir nüshası SANA’ya ulaşan bildiride; bu vahşi eylemleri uygulayan silahlı terör gruplarının artık herkes tarafından bilinen dış güçlerden destek ve talimatlarıyla uyguladığına dikkat çekti.

Silahlı terör gruplarının son icraatı olarak ortaya çıkan 25’ten fazla vatandaşın katledilerek tenkil edilmesi vahşetinin terörün gerçek yüzünü ortaya koyduğuna işaret eden şebeke; katledilen vatandaşların daha önce silahlı terör eylemlerine katılmayı ve destek vermeyi reddetmesi nedeniyle kaçırılan 100 kişi arasında yer aldıklarını beyan etti.

Şebeke; kadın-erkek, çocuk-yetişkin ayırımı gözetmeksizin işlenen bu katliamın BM’nin terörle mücadele kanunları başta olmak üzere bütün dini ve insanlık ilkelerini ayaklar altına almak anlamına geldiğini kaydetti.

Hükümetten; bu katliamı uygulayanlarla ilgili özel bir soruşturma açılmasını ve sorumlularının hak ettikleri cezaları almak üzere özel mahkemelerde yargılanmasını talep eden İnsan Hakları Şebekesi; bu eli kanlı teröristlerin yargılanacağı mahkemelerin kamuoyuna açık bir şekilde yürütülerek uydu kanallarında yayımlanması ve suçluların cezasız kalmayacağı mesajının dünya aleme iletilmesi temennisini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı