Genel

Suriye İnsan Hakları Şebekesi İstanbul Konferansı ve kararlarını kınadı

Suriye İnsan Hakları Şebekesi İstanbul konferansı ve sahte kararlarını kınadığını belirterek, bunların Suriye halkını hiç bir şekilde temsil etmediklerini, sadece ve sadece dağılmış ve hezimete uğramış bir kısım muhaliflerin yanında hain Arapları temsil ettiklerine dikkat çekti.

İnsan Hakları Şebekesi yayınladığı bildiride konferans ve konferansta alınan kararların tüm bileşenleri ve kesimleriyle onurlu Suriye halkı tarafından kabul edilemez olduğunu, konferansa katılanların ise kesinlikle Suriye halkının dostları olmadıklarına vurgu yaptı.

Elini İsrail’in eline koyanların kesinlikle hiç bir şekilde Suriye halkı adına konuşamayacağın belirten şebeke; Suriye halkının Filistin davasını merkezi davası olarak gördüğünün altını çizdi. Şebeke; Suriye halkının bu dava ve ulusal güvenlik-istikrar uğruna binlerce şehit verdiğine dikkat çekerek, bu halkın siyonist düşman ve müttefikleriyle Suriye’ye karşı entrikalar çevirenlerin kendisi adına konuşmalarına izin vermeyeceğinin altını çizdi.

İnsan Hakları Şebekesi; eli kanlı terör gruplarının masum insanları nasıl katlettikleri ve uyguladıkları vahşetin net bir şekilde ortaya çıkmasına rağmen, ülkenin altyapısı, kamu ve özel mülklere sabote eylemlerinin herkes tarafından görülmesine rağmen bu terör gruplarına hala destek verenlerin, onları barındıran ve eğitenlerin, tüm dünyadan kanun kaçaklarını ve gözü dönmüş katilleri toplayıp Suriye’ye geçirmeye seferber olanların Suriye halkının dostları olduklarını iddia etmelerinin Suriye halkıyla alay etmekten başka bir nitelik taşımadığına vurgu yaptı.

Geçmiş tarihinin insan hakları ihlalleriyle dolup taşanların insan haklarından söz etmesinin mümkün olmadığına işaret eden Şebeke; bu tarafların Irak’ta, Afganistan’da, Libya’da ve daha dünyanın bir çok yerinde bulundukları insan hakları ihlallerinin sorumluğunu üstlenmeleri gereğini ifade etti.

Suriye’de yaşananların sorumluluğunu Türkiye’nin yanı sıra Katar ve Suudi Arabistan gibi Arap ülkelerine düştüğüne işaret eden Şebeke; bu ülkelerin Suriye’de şiddeti tırmandırmak için seferber olduklarını, provokasyonda bulunduklarını ve gerçekleri çarpıttıklarını, kendi halklarını bile kandırmaktan çekinmediklerini belirtti.

Şebeke bu ülkelerin Suriye’de terör ve şiddet estiren silahlı gruplara sağladıkları para, silah, medya ve siyasi destekle uluslararası yasalar ve kanunları ihlal etiklerine işaret ederken, bunların sorumluluklarını üstleneceklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı