Genel

Suriye, İsrail’in 10 füzesinden 9’unu imha etti

Rusya basını, İsrail’in dün Suriye’ye yaptığı saldırıda attığı 10 füzeden 9’unun Suriye hava savunması tarafından düşürüldüğünü öne sürdü.

Avia Pro’nun haberine göre İsrail rejimi ordusunun dün Şam havaalanı yakınlarını hedef alan saldırısında kullandığı 10 Delilah anti-radar seyir füzesinden 9’u Suriye hava savunma sistemi tarafından düşürüldü.

Suriye ordusunun Pantsir-S ve Buk hava savunma sistemleriyle müdahale ettiğinin belirtildiği haberde hava savunma sistemi Buk’un ayrı bir radar sistemi kullandığı vurgulandı.

Buk hava savunma sistemin Rusya’nın Suriye’deki kuvvetleriyle irtibatlı olduğu ve dolaylı olarak, Buk’un hedef bilgilerinin Rusya’dan iletildiği ima edildi.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

İsrail’in Suriye hava savunma sistemlerini yok etmek için fırlattığı roketlerin, Rusya’nın yardımı sayesinde işlevsiz kaldığı ortaya çıktı. 

İsrail hava kuvvetlerinin Suriye’ye geçen geceki saldırısı son derece etkisiz oldu; Suriye Arap Cumhuriyetine fırlatılan havadan karaya 10 Delilah seyir füzesinden 9’u, çağdaş radar sistemleriyle donatılmış Pantsir-S’ler ve Buk’lar tarafından vuruldu. 

Buk’ların, Pantsir’lerden farklı bir radar sistemi kullandığı ve bu radar bilgilerinin Rusya tarafından verildiği anlaşılıyor. İsrail’in radar sistemlerine fırlattığı seyir füzelerinin epeyce etkisiz kaldığına ve Suriye’nin de geçtiğimiz günlerde hava savunma sistemlerinin iyileştirildiğine dair açıklamasına dikkat çeken uzmanlar, Rusya’nın radarlarda kullanılan frekansları, seyir füzelerinin takip sistemini bozacak şekilde değiştirmiş olduğunu ileri sürüyorlar.

Avia Pro’nun görüştüğü bir uzman şöyle diyor: 

“Kullanılan frekanslar hakkında bilgi toplamak için İsrail’in belli bir süre boyunca istihbarat uçuşları yapması gerekir; ancak saldırı aralıkları dikkate alındığında Tel Aviv’de böyle bir imkan olmadığı anlaşılıyor. 

Suriye hava savunmasına Rusya yapımı S-400 sistemleri verildiğine dair haberler de var.” Analizciler, İsrail’in Suriye’ye karşı son saldırganlığı sırasında Suriye hava savunmasının İsrail uçaklarını vurma imkanı olduğunu da ihtimal dışı görmüyorlar; ancak bilinmeyen sebeplerle, Suriye hava savunmasının saldırgan ülkenin askeri uçaklarını şimdiye kadar hedef almadığını belirtiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu