Genel

Suriye kabinesi alt yapı hizmetlerine ağırlık verilmesine karar verdi

Suriye kabinesinin düzenlediği haftalık oturumuna başkanlık eden Başbakan Riyad Hicab, saha çalışmalarını sürdürme, vatandaşlarla görüşme, temasları derinleştirme ve sorunlarını dinleyip çözme ve temel ihtiyaçlarını karşılama çağrısında bulundu.

Bu arada kabine, gençleri istihdam programı kapsamında iş fırsatları yaratılmasını tartışırken bu yıl içinde sözleşmeli 25 bin iş fırsatı temin edilmesini kabul etti.

Ardından kabine, vatandaşları ilgilendiren ekonomi ve hizmet konularını tartışarak bazı vatandaşların bir kısım kentlere intikal etmesi nedeniyle bu kentlere ayrılan buğday miktarının arttırılması, vatandaşların evlerine dönebilmesi amacıyla sağlık, elektrik ve alt yapı hizmetlerine ağırlık verilmesi, doğal gaz eksiğini çözümlenmesi ve Suriye Kızılay Örgütünün göç ettirilen muhtaç ailelere yardımlarının arttırmasının sağlanması ve çalışmalarının önündeki engellerin kaldırılmasını kararlaştırdı.

Diğer yandan kabine, idari reform programının kabul edilmesi kapsamında, yasa dışı kazanç yasa tasarısıyla birlikte yolsuzlukla mücadele kurumu kurulması ve her bakanlık ve kamu kuruluşunda Denetleme ve Teftiş İdaresi kurulmasını öngören yasa tasarılarını onayladı.

Bu arada kabine, Ulusal Uzlaşmadan Sorumlu Devlet Bakanı Ali Haydar’ın bakanlığın ulusal uzlaşmanın sağlanması ve yakın bir tarihte ulusal uzlaşma konferansının düzenlenmesi yönünde işbirliği kurmak ve ortak paydalara ulaşmak amacıyla sosyal faaliyetler ve bir kısım muhalif şahsiyetlerle yaptığı görüşmelere ilişkin sunumunu dinledi.

Öte yandan İletişim Bakanı İmad Sabuni oturmun ardından gazetecilere verdiği demeçte, kabinenin oturumunda yolsuzlukla mücadele ve yasa dışı kazançla ilgili örgütsel idari yapıları tartıştığını bildirerek geçen yılın ilk çeyreği ve bu yılın başında başlatılan çalışmaları tamamlamaya çalıştığına işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu