Genel

Suriye kabinesi siyasi gelişmelerle son durumları inceledi

Bakanlar Kurulu bugün Başbakan Vail Halaki başkanlığında düzenlediği haftalık olağan toplantısında son siyasi gelişmelerle birlikte ekonomi ve hizmet gibi sektörlerin durumunu tartıştı.

Sağlık, hizmet ve elektrik sektörlerinin maruz kaldığı zorluklara işaret eden Halaki; bu zorlukların aşılması için katılımcı bir mekanizmayla birlikte bütün illerde bulunan sivil toplum örgütlerinin çaba harcamasının önemini dile getirdi.

Hizmetlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Yerel Yönetim Bakanı Ömer Galavenci; hizmet sektörünün durumuna ilişkin bir anlatım sunarak bu sektöre ait kurum ve tesislerin maruz kaldığı saldırılara değindi.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve İç Ticaret ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Kadri Cemil; ekonomik durum hakkında bilgi vererek hükümetin vatandaşın temel ihtiyaçlarını temin etmek için harcadığı çabayla birlikte iç ihtiyacı karşılayacak miktarda stok bulunduğunu beyan etti.

Öte yandan Elektrik Bakanı İmad Hamis; elektrik tasarrufu uygulamalarının, elektrik santrallerinin silahlı terör grupları tarafından maruz kaldığı saldırılardan kaynaklandığına işaret ederek zarar gören elektrik şebekesi ve santrallerinin onarımı ve tasarruf saatlerinin en aza indirilmesi için bakanlığın durmadan çalıştığını dile getirdi.

Petrol ve Madeni Servetler Bakanı Sait Hneydi; süren terör saldırıları nedeniyle petrol sektörünün çalışmaları sırasında karşılaştığı zorlukları anlatarak bakanlığın var olan petrol ürünlerini eksiksiz bir şekilde karşılamak için uyguladığı alternatif çalışma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Vatandaşların petrol ve elektrik tesisleriyle birlikte un fabrikaları, barajlar ve bütün kamu kuruluşlarının korunmasındaki sorumluluklarıyla ilgili bilinçlendirilmeleri gerektiğini dile getiren Başbakan Halaki; vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için elektrik ve petrol-madeni servetler bakanlığı arasında bir koordinasyon kurulması çağrısında bulundu.

Ayrıca Ulusal Uzlaşmadan Sorumlu Devlet Bakanı Ali Haydar’ın bakanlık çerçevesinde yürütülen alan çalışmaları ve ortaya çıkan sorunları çözümüne ilişkin bir anlatım sunduğu toplantıda yolsuzlukla mücadele kanun tasarısı, Haksız kazançla mücadele ve Teftiş ve denetim idaresi kurulması kanun tasarıları incelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı