Genel

Suriye, kimyasal silahların imha sürecinin başarısızlığı konusunda uyardı

Suriye dışişleri bakanı yardımcısı Faysal Mikdad, Suriye’nin kimyasal silahlarının imha sürecinin başarısızlıkla sonuçlanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Kimyasal silahları men eden kurumun yıllık oturumunda konuşan Mikdad, Suriye’nin kimyasal silahlarının imha edilmesi için uluslararası camia yardım etmediği takdirde başarısızlıkla sonuçlanabileceğini belirtti.

Mikdad, Suriye bu tür silahları başka noktalara taşımak ve tamamen imha etmek için zırhlı araçlara ve diğer gerekli malzeme ve teçhizatlara ihtiyaç duyduğunu, bunlar olmadan kimyasal maddeleri taşımanın ve imha etmenin hem Suriye için ve hem kimyasal silahların men eden kurum için zor olacağını vurguladı.

BM genel sekreteri Ban Ki Moon da güvenlik konseyine yazdığı mektupta kimyasal silahları yok etmek için büyük çaba gerektiğini belirtti.

Kimyasal silahları men eden kurumun Suriye koordinatörü ise Şam’ı Humus’a bağlayan karayolu teröristlerin saldırıları yüzünden kapalı olduğunu, oysa bu tür yolların güvenli ve açık olması gerektiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı