Genel

Suriye kimyasal silahlarla ilgili programını belirlenen sürede teslim etti

Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü Suriye’nin kimyasal silahların imha edilmesiyle ilgili programını belirlenen süre içerisinde teslim ettiğini açıkladı.

Örgüt, bugün yayınladığı beyanda Suriye 24 Ekim Perşembe günü kimyasal silah programına ilişkin ilk resmi ilanını teslim ettiğini ifade etti.

Örgüt; Suriye’nin kimyasal silahlarla ilgili programını açıklamasının, tespit edilen kimyasal silahların, kimyasal silah üretim ve depolama merkezlerinin sistematik olarak imha edilmesi projelerinin belirlenmesinin önünü açtığını beyan etti.

Beyanda; kimyasal silahların imha edilmesi projesinin, uluslararası kararla, Kimyasal Silahların İmha Edilmesine Gözetimle yükümlü örgütün Lahey’deki merkezine gönderiliğine işaret edildi.

Suriye’ye askeri müdahale konusunda batılılar tarafından yoğun bir yaygaranın sürdürüldüğü bir dönemde Suriye kimyasal silahlarının uluslar arası kontrole sunulması planı Rusya tarafından ileri sürülmüştü.

Öte yandan ABD savunma bakanı geçen hafta Brüksel’de medya mensuplarına yaptığı açıklamada Suriye kimyasal silahlarının imhası meselesinin zaman alabileceğini ve bu hususta NATO’dan da yardım alınabileceğini belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı