Genel

Suriye konusunda çuvallayan Kerry, bu açıklaması ile ancak kendini kandırır

Kerry: Suriye politikamız değişmedi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Washington’un Suriye politikasının değişmediğini belirtmekle birlikte Suriye sorununun askeri yollarla çözülemeyeceğini söyledi.

El Arabiya televizyonunun haberine göre Katar Dışişleri Bakanı Abdurrahman el-Atiye ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye yönetiminin İran ve Hizbullah’ın desteği ile ayakta kalabildiğini iddia etti.

Suriye sorununun siyasi çözümü için düzenlenmesi beklenen 2. Cenevre konferansına dair açıklamada da bulunan Kerry, 1. Cenevre konferansında Suriye’de geçiş hükümeti kurulması konusunda anlaşmaya varıldığına dikkat çekerek ikinci konferansın da birincide varılan anlaşma çerçevesinde olacağını söyledi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin savaşın uzamasına yol açacağını öne süren Kerry, Suriye sorununun askeri yollarla çözülemeyeceğini ve siyasi yollarla çözülememesi durumunda da bir insani krize dönüşeceğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 2. Cenevre Konferansının ne zaman düzenleneceğine ilişkin kesin bir takvim belirlemenin zor olduğunu belirterek Amerika’nın Suriye politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını savundu.

Suriye’deki kimyasal silahların yok edilmesinin garanti edilmesi üzerine askeri müdahaleden vazgeçildiğini belirten Kerry, Amerika’nın ılımlı muhalifleri destekleme konusuna yoğunlaşacağını söyledi.

2. Cenevre Konferansına İran’ın katılımı konusuna da değinen Kerry, İran’ın 1. Cenevre Konferansında varılan anlaşmayı kabul etmediğini belirtti ve bundan dolayı İran’ın 2. Cenevre konferansına katılmasının ne kadar etkili olabileceğini öngörmenin zor olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu