Genel

Suriye korsan İsrail’in kardeş Sudan’a saldırısını şiddetle kınadı

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak; Suriye Arap Cumhuriyetinin, İsrailli savaş uçakların 23-10-2012 tarihine denk gelen Salı günü kardeş Sudan’a karşı gerçekleştirdikleri saldırıyı şiddetle kınadığını açıkladı.

Kaynak dün yayınladığı bildiride; İsrail’in bulunduğu bu saldırının, kardeş Sudan’ın halk ve toprak bütünlüğünü baltalama ve ekonomik gücünü sabote etme amacıyla süre gelen düşmanlığı kapsamında geldiğini ifade etti. Saldırının İsrail tarafından Sudan’ın içişlerine çirkef bir müdahale niteliği taşıdığına dikkat çeken kaynak; bu müdahalenin İsrail’in Darfor Bölgesindeki silahlı gruplara sağladığı destekle de net bir şekilde temsil olduğunu ekledi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı kaynağı; İsrail’in bu saldırısında Arap ülkelerinin dağılmış olmalarının yanı sıra bir kısmının Sudan’a komplo örme ve Suriye’deki silahlı terör gruplarını desteklemekle meşgul olmalarını fırsat kullandığını belirtti. Kaynak; aynı zamanda söz konusu bazı Arap ülkelerin; Filistin halkının tarihi ve meşru hakları aleyhine İsrail’le bir dizi anlaşmalarda bulunduklarına vurgu yaptı.

Suriye’nin; İsrail’in Sudan’a karşı bu barbar saldırısını, ülkelerin birlik ve bağımsızlıklarını koruyan BM misakı ve uluslararası kanunlara aykırı niteliğinde saydığını belirten kaynak; ayrıca Uluslararası Güvenlik Konseyinden saldırıyı kınamasının yanında Sudanlı masum insanların ölü ve yaralı düşmelerine yol açan bu saldırısından dolayı hesap vermesine ilişkin Sudan hükümetinin talebine olumlu cevap vermesi isteğinde bulunduğunu ifade etti.

Kaynak; Suriye’nin, İsrail’in Sudan’a karşı bulunduğu bu saldırının başta Afrika ve Ortadoğu olmak üzere bölge ve dünya barışı-güvenliğine tehdit niteliğinde saydığını vurguladı.

İsrail’in çirkef saldırısı karşısında Suriye’nin kardeş Sudan halkı ve hükümetinden yana dayanışmasını bir kez daha vurgulamak istediğini belirten kaynak; Suriye’nin, saldırıyı destekleyen ve İsrail’i işlediği suçların bedelini ödemesinden koruyan herkesi bir kez daha kınadığını söyledi.

Kaynak bildirisinin sonunda; İsrail’in bu çirkef saldırısı karşısında kardeş Sudan ve halkının yanında olmaları için tüm Arap halkına çağrıda bulunduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı