Genel

Suriye, korsan İsrail’in Mescid-i Aksa’ya baskınını keskin bir dille kınadı

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak Suriye’nin; İsrail işgal güçlerinin Cuma namazının kılındığı sırada Arap, İslam ve Hıristiyan mukaddesatlarına açık bir ihlalde bulunarak Aksa Mescidini basmalarını en keskin ibarelerle kınadığını ve reddettiğini belirtti.

Namazın kılındığı sırada işgal güçlerinin namaz kılan Filistinlilere saldırmasıyla onlarca Filistinlinin işgal kurşunuyla yaralanması ve bir çok Filistinlinin tutuklanmasının İsrail’in barbar, çirkef ve acımasız politikası çerçevesinde geldiğine vurgu yapan kaynak; bunun Kudüs Kentinin tamamen Yahudileştirilmesi ve asimile edilmesi yolunda Aksa Mescidinin yanı sıra Filistinli Müslüman ve Hıristiyan tüm mukaddesatları yıkma hedefi taşıdığının altını çizdi.

Kaynak; İsrail’in uluslararası toplumun iradesine meydan okuması ve BM kararlarını uygulamayı reddetmesinin uluslararası toplumdan sorumluluğunu üstlenmesi ve işgalci varlığa bu gibi düşmancı uygulamalara son vermeye zorlamasını gerektirdiğine dikkat çekti. Kaynak; başkenti Kudüs olan bağımsız devletini kurmak için gasp edilen haklarını iade alması amacıyla uluslararası toplumun Filistinlilerin can ve mal güvenliğini sağlaması sorumluluğunu üstlenmesinin kaçınılmaz hale geldiğini belirtti.

Suriye’nin bu münasebetle, Filistin halkının meşru tüm haklarını tam bir şekilde alması yolundaki daimi mücadelesine desteğini bir kez daha yenilediğini belirten kaynak; Suriye’nin milli ve ulusal ilkelerine sıkı sıkıya tutunmayı sürdüreceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı