Genel

Suriye krizden çıkışa yardımcı samimi ve tarafsız her çabaya açıktır

Uluslararası Güvenlik Konseyi düzenlediği oturumda; Suriye’de ateşkesi gözlemlemek için başlangıç olarak üç ay süreliğine 300 silahsız gözlemcinin görevlendirilmesini öngören bir kararı oybirliği ile kabul etti.

Suriye hükümetini gözlemcilerin muhtelif bölgelere yayılmaları aracılığı ile çalışmalarının yanında engelsiz bir şekilde bölgeden bölgeye taşınmalarını temin etmeye çağıran karar; gözlemci heyetinin ihtiyaç duyacağı uçakların temin edilmesinde BM ve Suriye’yi anlaşmaya varmalarına davet etti.

Karar aynı zamanda Suriye’deki istisnasız tüm tarafları gözlemcilerin güvenliğini garantilemeye davet ederek, gözlemcilerin güvenliğini sağlamada temel sorumluluğun hükümete düştüğüne vurgu yaptı. Rusya ve Avrupa’nın önerdikleri söz konusu karar; gözlemcilerin farklı bölgelere dağılmalarının; şiddete son verme dahil olmak üzere pratikte ilgili konulara değerlendirmeleri neticesinde BM genel sekreterinin vereceği işaretle yapılmasını öngörüyor.

Suriye’de istisnasız tüm tarafları ateşkese ve şiddete son vermelerine çağıran karar; şu ana kadar yapılan ateşkesin açık bir şekilde yeterli olmadığına dikkat çekti.

Caferi: Daha Şimdiden Karar Metnini İhlal Eden Taraflar Oldu

Güvenlik Konseyinin oturumunda konuşma yapan Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar el-Caferi; oturumda konsey üyelerinin beyanlarını büyük bir ilgiyle izlediğini belirtti.

Caferi; Suriye hükümetini oturumda alınan kararın bentlerine bağlı kalmasına çağıran beyanların bir kısmında bizzat çağrı sahipleri tarafından kararın ihlal edildiğine ve bentlerinden uzaklaşıldığına dikkat çekti. Söz konusu tarafların okudukları beyanlarda ‘Suriye hükümetine’ hitaplarında ‘rejim’ tabirini kullandıklarına işaret eden Caferi; karar metnini tüm ayrıntılarıyla incelediğini ve içinde kesinlikle “rejim” diye bir kelime bulmadığını, ‘Suriye hükümeti’ tabirinin geçtiğini belirtti.

Caferi; bir gün önce BM Genel Sekreteri ve önde gelen yardımcılarıyla bir araya geldiğine işaret ederek, görüşmelerinde BM misakının kendilerine verdiği yetkiler çerçevesinde olumlu çabalarını sürdürmelerine istediğini söyledi. Aynı zamanda Suriye krizine siyasi çözüm sağlama yönündeki çabaların daha çok yoğunlaştırılması temennisinde bulunduğunu ifade eden Caferi, Annan planının özünün bu olduğuna işaret etti. Bu bağlamda Caferi aynı istek ve temennileri konsey üyelerine yöneltti.

Caferi, krizin başlamasından itibaren Suriye’nin krizden çıkışına yardımcı olacak samimi ve tarafsız her çabaya açık olduğunu söyleyerek ülkede yaşanan krize barışçıl siyasi bir çözüm bulunmasından yola çıkarak Suriye yönetiminin Annan çabalarıyla işbirliği yaptığını ifade etti.

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi, Suriye’nin Annan planıyla ilgili sorumluluklarını yerine getirdiğini ve getirmeye devam edeceğini söyleyerek Annan’a alınan icraatlar konusunda düzenli ve yazılı bilgi verdiğini kaydetti.

Suriye’nin bugün BM Özel Temsilcisine planın ikinci bendi ve bu bentle ilgili tüm maddeleri uyguladığını bildirdiğine de işaret etti.

Ordu Terör Saldırılarını Karşılık Verme Sorumluluğunu Yerin Getirecektir

Caferi, polis ve asayiş güçlerinin güvenliği ve düzeni koruma görevi üstleneceğini ve silahlı terör gruplarının vatandaşlar, hükümet güçleri, kamu ve özel mülklerine yönelik saldırılarını sürdürüp şiddeti durdurmaya bağlı kalmaması halinde her devlet ve hükümette olduğu gibi görevini yerine getireceğini bildirdi.

Suriye Arap ordusunun vatan topraklarını ve sınırlarını kimden gelirse gelsin herhangi bir saldırıya ve ülkedeki stratejik merkezleri korumaya karşı her zaman hazır olacağına dikkat çekerek tarafsız uluslar arası gözlemciler gönderilmesini temelde Suriye’nin talep ettiğinin altını çizdi.

Caferi, “Suriye bunu kendine olan güveni ve gücüne dayanarak istedi. Bu talebin nedeni ise dünya kamuoyuna gerçekleri ve silahlı terör gruplarının katliamlarını siyasi ve basın dezenformasyonundan uzak şekilde göstermektir” diyerek Arap gözlemciler heyetiyle yaşanan deneyime işaret etti.

Suriye hükümetinin bu işbirliğini son olarak uluslar arası gözlemciler heyetinin çalışma mekanizmasını düzenleyen protokolü imzalayarak yinelediğine değinen Caferi, hükümetin BM’nin hazır olması durumunda gözlemciler heyetinin dağılımını düzenleyen protokolü uluslar arası anlaşmalar uyarınca imzalamaya hazır olduğunu kaydetti.

“Vatanın ve vatandaşın güvenlik ve istikrarı göz önünde bulundurulduğunda gözlemciler heyetinin başarısı Suriye’nin lehinedir. Fakat gözlemciler heyetinin görevlerini objektif, tarafsız ve profesyonellikle yerine getirmeleri gerekiyor” diye belirten Caferi, Suriye’nin sorumluluklarını yerine getirmesine karşılık bazı tarafların histerik bir şüphe kampanyası başlattıklarına vurgu yaptı.

Dezenformasyon Kampanyaları Kötü Niyetleri Ortaya Çıkardı

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi, bu kampanyaların Suriye’ye karşı kötü niyet besleyenlerin maskesini düşürdüğünü ifade ederek aynı zamanda Suriye’nin dört bir yanında istikrar ve güvenliğin yeniden sağlanmasından duydukları hayal kırıklığını gösterdiğinin altını çizdi.

Silahlı terör gruplarının Suriye hükümetinin Annan planına bağlı kalmasına bir dizi ihlalle yanıt verdiklerine işaret eden Caferi, terör gruplarının terör eylemlerini tırmandırdığına dikkat çekti.

Caferi, Suriye hükümetinin Annan, BM Genel Sekreteri ve güvenlik konseyine ateşkesin başlamasından itibaren 593′e ulaşan ihlaller konusunda belgelenmiş ayrıntılı bilgiler verdiğini belirterek Suriye hükümetinin silahlı terör gruplarının terör eylemlerinin korkunç şekilde göz ardı edilmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Terör eylemlerinin göz ardı edilmesiyle birlikte Suriye yönetimi ve ordusunu kötülemeyi ve yapılan eylemlerden sorumlu tutmayı hedefleyen basın dezenformasyonunun Annan planını başarısız kılma ve bu başarısızlığın sorumluluğunu Suriye hükümetine yükleme amacı taşıdığını kaydeden Caferi, sonuçta askeri müdahaleye insani gerekçelerle zemin hazırlandığına değindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı