GenelSuriye Dostları

Suriye krizinden aleni olarak silah gönderenler sorumludur

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdüllehyan Suriye’ye açık bir şekilde silah gönderen tarafların Suriye’de güven ve istikrarın sağlanmamasından sorumlu olduklarını vurguladı.

İsviçre’nin başkenti Cenevre’den açıklama yapan Abdüllehyan; geçen 20 ay içerisinde bu tarafların silahlı gruplara silah göndermeleriyle radikal silahlı grupların çoğalmasına zemin hazırladıkları gibi Suriye halkında insan ve maddi kayıpların meydana gelmesine yol açtıklarını söyledi.

Abdüllehyan; Suriye hükümetinin, BM Suriye Özel Temsilcisi el-Ahdar el-İbrahimi’nin ortaya koyduğu ateşkese bağlı kaldığını, ancak silahlı grupların sorumsuz tutularıyla Suriye halkının güven ve istikrarının sağlanmasını engellediklerini belirtti.

Suriye’deki güvensizliğin civardaki ülkelere de yayılacağı konusunda uyaran Abdüllehyan, Suriye’deki tüm tarafları Suriye hükümeti ile “muhalefet” arasında BM temsilcisinin işbirliğiyle kapsamlı ulusal diyaloga zemin hazırlanması çağrısında bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Pazar günü başkanlık ettiği bir heyetle birlikte Cenevre’ye “Burundi kalkınma ortakları” toplantısı için gitmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu