Genel

Suriye krizine ilişkin koordinasyonu sürdürmeye anlaştılar

Rusya Başkanı Vladimir Putin ve Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao bugün; Suriye konusunda temas ve koordinasyonu sürdürme taahhüdünde bulundular.

Çin Haber Ajansı Xinhua başkanlar Hu ve Putin’in bugün Pekin’de bulundukları resmi görüşmelerde; Suriye’de şiddete son verme amacıyla uluslararası toplumu BM Suriye Temsilcisi Kofi Annan’ın bulunduğu aracı rolü ve BM gözlemciler heyetinin görevini desteklemeye davet ettiklerini aktardı.

Bu arada Rusya Başkanı Vladimir Putin Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao’nun daveti üzerine Çin Halk Cumhuriyetine 3 gün sürecek iş gezisine başlamıştı.

Başkan Putin’in Çin ziyaretinde Şanghay İşbirliği Örgütünde üye ülke başkanlarının 12. Zirvelerine katılmasının yanında İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad ile temaslarda bulunması bekleniyor.

Çin ve Rusya Yabancı Müdahaleye Karşı Tutumlarını Yinelediler

Bu arada Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Liu Weimin bugün pekin ve Moskova’nın Suriye’ye herhangi bir yabancı müdahale yada yönetimin güçle değiştirilmesine karşı olduklarını yeniden belirtti.

Yaptığı basın açıklamasında Rusya ve Çinin Suriye krizi konusuna daimi ve sağlam bir iletişim içinde olduklarına vurgu yaparak; mümkün olan en kısa zamanda şiddete son verme ve siyasi diyalogu başlatma gereğine inandıklarını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu