GenelSuriye Dostları

Suriye krizinin çözümü için bölge ülkeleri arasında işbirliği şarttır

İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, bölge ülkeleri ve barış yanlılarının Suriye krizinin çözülmesi için ortak çalışma yürütmeleri gerektiğini söyledi.

İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, İran ile Türkmenistan ortak ekonomik komisyon toplantısı ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmasında İran’ın, Suriyeli muhaliflerle, hükümet arasında görüşmelere ev sahipliğine hazır olduğunu hatırlatarak, “Suriye devlet başkanı Beşer Esed’de görüşmeler için temsilcisini belirlemiştir” diye konuştu.

İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi açıklamasında, BM ve Arab Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın 6 maddelik barış planında, Suriye hükümetiyle muhalifler arasında görüşmelerin yapılmasına vurgu yapıldığını aynı vurgunun, Cenevre oturumunda da dile getirildiğini belirterek, hükümet ile muhalifler arasında diyalog sağlanmalı diye konuştu.

Bilindiği gibi ABD, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye 2011 yılı martından bu yana Suriye’de silahlı teröristleri destekleyerek, ülkenin muhtelif şehirlerinde terör eylemleri düzenleyip, yabancıların askeri müdahalesine zemin hazırlamaya çalışıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı