Genel

Suriye: Kürt güçlerin geri çekilmesiyle Türkiye’nin saldırılarını sürdürmesi bahanesi kalmadı

Suriye dışişleri bakanlığı, Kürt silahlı milis güçlerin Türkiye sınır bölgelerinden çekilmesiyle Türkiye’nin Suriye topraklarına saldırılarına devam etmesi için bir bahane kalmadığını bildirdi.

Şam yönetimi, Suriye’nin kuzeyindeki silahlı grupların, Ordusu ile doğrudan koordinasyon içerisinde 30 kilometre derinliğe çekilmesini memnuniyetle karşılarken, ” bu adımın Suriye topraklarına Türkiye ordusunun gaspçı saldırganlığının temel bahanesini etkisizleştirdiğini” vurguladı.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı’nda resmi bir kaynak dün SANA’ya yaptığı açıklamada, Suriye Cumhuriyeti’nin bu geri çekilmenin, Türkiye’nin acımasız saldırısına yönelik temel bahanesini düşürdüğünü, aynı zamanda Suriye’nin haklarının ve görevlerinin yer aldığı ulusal dokunun güvenliğini ve bütünlüğünü sağlamak için, herkesi kapsadığını vurguladı.

Kaynak, Suriye’nin evlatlarını kucaklamak, Suriye toplumuna yeniden entegrasyonlarını sağlamak ve herkesin Suriye ulusal birlik topraklarına ve insanlarına geri dönmelerini sağlamak için yardım sağlamak için çalışacağını belirtti.

Bilindiği gibi Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya cumhurbaşkanı Putin arasında 17 ekim’de varılan anlaşmaya göre, Suriye’nin Türkiye sınırlarındaki Kürt silahlı milis güçlerin o bölgelerden geri çekilmesi ve Türkiye ordusunun da saldırılarını durdurması konusunda mutabakata varılmıştı. Ama alınan haberlere göre Kürt silahlı güçlerin geri çekilmesine rağmen Türkiye ordusunun hala saldırılarını sürdürdüğü anlaşılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu