Genel

Suriye-Kuzey Kore Karma Ekonomi Komisyonu 8. dönem toplantıları yapıldı

Suriye-Kuzey Kore Karma Ekonomi Komisyonu 8. Dönem toplantıları dün Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da Kültür Bakanı Lübana Meşuh’un başkanlığı, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Ahmet Arnus, Uluslar arası İşbirliği ve Planlama Kurumu Başkan Yardımcısı Rima el-Kadiri, Enformasyon, Sanayi, Tarım ve Telekomünikasyon bakanlıklarından temsilci ve uzmanların katılımıyla başladı.

İki taraf toplantılarda ilişkilerin her alanda pekiştirilmesine gösterilen özeni vurgularken karma komisyon çalışmalarının özellikle Suriye’nin maruz kaldığı komplo ışığında önemi ve periyodik şekilde yapılmasının gereğini belirtti.

Enformasyon, serbest bölge, telekomünikasyon, tarım, sanayi, çevre ve iskân alanında 10 mutabakat zaptı ve uygulama programı imzalanması üzerinde anlaşan iki taraf, tarım ve ticaret hacmini arttırmaya ilişkin işbirliği anlaşmaları imzaladı. İki taraf ayrıca, bilimsel araştırma, tarım, ilaç, demiryolları, petrol, enerji alanında işbirliği, Suriye’de Kuzey Kore’den ithal edilebilecek taş kömürüyle çalışan 1000 megavat kapasiteli termoelektrik santrali kurma ve medya alanında ilişkileri geliştirmesini inceledi.

İki taraf Amerikan emperyalizminin Suriye’ye yönelik komplosunu reddederek iki ülke arasındaki stratejik ilişkileri vurguladı. Diğer yandan Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Pak Ui Chun, Kültür Bakanı Meşuh’u kabulü sırasında Suriye’nin komploya karşı zafere ulaşacağına inandığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu