GenelSuriye Dostları

Suriye meclis başkanı İran’la ilişkilerin gelişmesine vurgu yaptı

Suriye meclis başkanı Hamude es’Sebağ, İran-Suriye ilişkilerini dostça nitelerken, ‘biz İran İslam Cumhuriyeti ile dostça ilişkilerin bütün alanlarda olmasını memnuniyetle karşılıyoruz’ dedi.

İRNA’nın haberine göre, Suriye meclis başkanı dün gece İran İslami Şura Meclisi milletvekili Alaaddin Burucerdi ile Bağdat’ta görüşmesinde, ‘Suriye ve İran terörizm ile mücadelede ortaktır ve terörizmden kaynaklanan Suriye’de yıkıntıların kaldırılarak Suriye’nin onarım ve yeniden yapımı aşamasında da İran’ın Suriye’ye desteğini bekliyoruz ve bu konuda önemli rol oynamasını istiyoruz” dedi.

Suriyeli yetkili, İran halkı ile Suriye’ye yönelik yaptırımların iki ülke halkları açısından önemsiz ve değersiz olduğunu belirterek, ‘Biz İran’la çok güçlü ilişkilerden yanayız’ dedi.

Suriye meclis başkanı, İran meclis başkanı Laricani’nin temsilcisi olarak bugün Bağdat’ta düzenlenecek olan Irak’ın Komşuları meclisler toplantısına katılacak Burucerdi’ye hitaben, iki tarafın bu toplantıda İslam dünyası ve bölgenin önemli sorunlarını gündeme getirmesini ümit ettiklerini söyledi.

Burucerdi de sözkonusu görüşmede, İran’ın Suriye’nin yeniden yapım ve onarım projelerinde yer almaya ve yardıma hazır olduğunu söyledi.

Irak’ta bugün yapılması kararlaştırılan toplantıya, İran, Türkiye, Suriye, Ürdün, Kuveyt ve Suudi Arabistan’ın katılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu