Genel

Suriye meclisi ilk toplantısını bugün düzenliyor

Suriye Arap Cumhuriyeti yeni anayasasının 64. Maddesi ve 2012/172 sayılı yasama kararı doğrultusunda Halk Meclisi, 1. Yasama Döneminin ilk toplantısını bugün düzenliyor.

Anayasanın 64. Maddesinin 2. Fıkrası ve meclisin içtüzüğü gereğince en yaşlı üyenin başkanlığında ve en küçük üyelerin sekreterlikleriyle düzenlenen ilk toplantıda üyeler; yasal andı içecekler. Ardından mühürlü kağıtlarla yapılacak gizli oylamada meclis başkanı ve ofis üyelerini seçecekler.

Bu arada 7 Mayıs tarihinde yeni anayasa ve yeni genel seçimler kanunu kapsamında Halk Meclisi seçimleri yapılmış, oylama ve oy sayımı süreci tamamen bağımsız olan yargı komiteleri ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından denetlenmişti. Ülkede bulunan eski ve yeni siyasi partilerin katıldıkları seçimlerde ferdi, partiler arası yada bağımsızlar arası koalisyon listeleriyle 7 binden fazla aday Mecliste 123’ü işçi ve çiftçileri geri kalanları da diğer sektörleri temsil eden toplam 250 sandalye için rekabet etmişlerdi. Seçimler Arap ve yabancı 200’den fazla medya kanalının yanında yine Arap ve yabancı düşünür, akademisyen ve aydın tarafından takip edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı