Genel

Suriye meclisi kriz ve yaptırımlar ışığında ekonomik durumu tartıştı

Halk Meclisi bugün düzenlediği üçüncü oturumda, Ekonomi ve Ticaret Bakanı Muhammed Nidal Şear’ın Suriye’de yaşanan kriz ve dayatılan ekonomik yaptırımlar ışığında ekonomik durum, bakanlığın yaptırımların sonuçlarına karşı aldığı önlemlere ilişkin bir sunum yaptı.

Bakan Şear ayrıca, eski hükümetin izlediği serbest ekonomi politikası veya serbest pazar ekonomisi ve mali politikaları açıklayarak bu politikaların ekonomi, vatandaşın yaşamı ve sanayi üzerindeki etkilerine değindi.

Bakan Şear, bu politikaların Suriye’deki üretim ve tüketim tarzını çarpıttığını söyleyerek ticaretin, ithalat ve ihracatın ulusal sanayinin güçlendirilmesi ve korunması ardından serbestleştirilmesi gerektiğine işaret etti.

Ekonomi ve Ticaret Bakanı, ihracatın ekonomik baskılara rağmen hala iyi durumda olduğuna dikkat çekerek Halep’teki sanayicilerin ihracatın bu yıl geçen yıllara kıyasla daha iyi olduğunu belirttiklerinin altını çizdi.

Diğer yandan milletvekilleri, Suriye halkına dayatılan ekonomik yaptırımlarla mücadele edebilmek amacıyla uygun bir ekonomi modeli belirleme gerekliliği üzerinde durarak ulusal ekonominin üretim gücünü destekleme, milli kaynakların eşit dağılımını sağlama ve sürdürülebilir sosyal kalınmayı gerçekleştirme önemine vurgu yaptı.

Bununla birlikte Bakanlık üyeleri, Suriye ekonomisi ve kamu sektörünün rekabet gücünü pekiştirmeye ilişkin icraatlar alma çağrısında bulunarak ulusal ürünleri etkileyen ithalatı sınırlandırma gerekliliğine vurgu yaptı.

Üyeler, çiftçilere onurlu yaşamın gereksinimlerini temin etme zorunluluğunu dile getirerek kente göçü engelleme ve çiftçilerin topraklarına bağlılığını sağlama öneminin altını çizdi.

Üyeler ayrıca, yerli mala ithal ürünlerinin kriterlerine uygun kriterler belirleme önemine işaret ederek tarım, sanayi ve ticari sektörleri destekleme gerekliliğine değindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı