Genel

Suriye Merkez Bankası dalgalı kur sistemi uygulamadığını açıkladı

Suriye Merkez Bankası Başkanı Edip Meyyale, taraflı medya organlarının bankanın dalgalı kur sistemi uyguladığı yönündeki iddialarının asılsız olduğunu belirterek bu iddiaların Suriye ve ekonomisine yönelik medya savaşının bir parçasını oluşturduğunu söyledi.

Meyyala dün SANA’ya verdiği demeçte, devam eden yalanlar kapsamında yer alan bu haberin Suriye lirası ve ulusal ekonomisine yeni bir baskı aracı oluşturduğunu ve ekonominin vahşi savaşın karşısındaki direnci konusunda şüpheler uyandırma amacı taşıdığını ifade etti.

Meyda organlarının iddia ettiği dalgalı kur sisteminin Merkez bankasının son dönemde döviz kurunu istikrarını korumak amacıyla aldığı icraatlarla çeliştiğine dikkat çekerek bankanın günübirlik olarak bankalara ve bankacılık kurumlarına döviz satarak müdahalede bulunduğunu, bununla birlikte bankalara dalgalı döviz kuruna bağlı kalmadan özel döviz kurlarına katılım izni verdiğini bildirdi.

Meyyale ayrıca, merkez bankasının elindeki dövizi döviz kuru pahasına muhafaza ettiği yönündeki iddiaları da yalanlayarak bankanın döviz kurunun istikrarını korumaya çalıştığını, elinde yeterli döviz rezervi bulunduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı